В найближчій перспективі Вінницький онкодиспансер перетворимо у Подільський регіональний онкологічний центр

Новини 20 вересня, 2017

В боротьбі з онкологією потрібна чітка стратегія та постійне впровадження в медичну практику нових методів, як діагностики так і лікування. Аби бути ефективним у війні з раком онкологи Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру намагаються “грати на випередження”,  каже головний лікар медзакладу, голова ГО “Асоціація онкологів Поділля, доктор медичних наук Володимир Шамрай. З 2014 року команда ВОКОД під його керівництвом впевнено тримає курс на розвиток сучасної, прогресивної онкологічної допомоги у Вінницькому регіоні. Точніше продовжують даний шлях, адже обласному диспансеру у 2015 році виповнилося 70 років.

Наразі ВОКОД сучасний багатопрофільниий спеціалізований обласний заклад третинного рівня, де працює висококваліфіковані лікарі. Вони хочуть і вміють лікувати хворих за світовими стандартами, колектив диспансеру нараховує 707 співробітників (в т.ч. 126 лікарів, серед яких 15 кандидатів медичних наук і 4 доктори наук. Вдало поєднує практичну лікарську діяльність з науково-педагогічною та менеджментом закладу головний лікар диспансеру.

– Сьогодні диспансер – це 12 профільних відділень, де кожен із онкологів намагається свої знання і досвід спрямувати в потрібне русло для якісного лікування злоякісних новоутворень. У структурі нашого закладу розміщена єдина в області цитологічна лабораторія. Головне завдан­ня якої – виявлення передракових станів і діагностика пухлин на ранніх стадіях шляхом дослідження на клітинному рівні біологічного матеріалу. До того ж, ми є клінічною базою кафе­дри онкології Вінницького медуніверситету, а це великий для нас плюс. Адже проводяться клінічні дослідження, які дозволяють хворих (звичайно при їх згоді) лікувати найсучаснішими, дороговартісними хіміопрепаратами.

Аби йти “в ногу з часом” у диспансері запроваджують кращі світові та європейські практики. Онкологи працюють у тандемі із колегами із різних онкологічних центрів. З минулого року співпрацюють з ендоваскулярними хірургами Вінницького кардіологічного центру та вдало застосовують такий новаційний метод, як хіміоемболізацію.

– У 2016 році у боротьбі за життя пацієнтів ми об’єднали зусилля разом із колегами з Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. Тепер на їх базі проводимо лікування методом хіміоемболізації, що є складовою ендоваскулярної хірургії. Він стає надзвичайно популярним, адже його застосовують для лікування новоутворень різної локалізації, у тому числі найпоширеніших. Хіміоемболізація ефективна при неоперабельних пухлинах, її застосування корисне, коли необхідно “перетворити” таку пухлину в операбельну. Це, передусім, рак печінки і колоректальний рак. Коли хірурги розуміють, що хіміоемболізацією і цього не можна досягти, даний метод просто продовжує пацієнту якісне життя. Вже біля трьох десятків пацієнтів ми прооперували за цією методикою.

Широко впроваджують в практику онкологи диспансеру однин з найперспективніших методів лікування онкологічних захворювань – ендоскопічні операції. Малоінвазивну хірургію застосовують в урології, хірургії та торокальному відділенні, однак найбільше впроваджують її в гінекологічному, де із загальної кількості оперативних втручань, ендоскопія застосовується в 20-25 %.

-Ні для кого не секрет, що за ендоскопією майбутнє. По-різному можна до неї відноситися, але перевага ендоскопічних операцій в тому, що вони малотравматичні і дають менше ускладнень. А процес реабілітації після них йде набагато швидше. При цьому зберігаються онкологічні принципи, наприклад, радикалізм. Ендоскопічні операції широко застосовуються в урологічному відділенні диспансеру. Ендоскопічним доступом виконують нефектомії, адреналектомії. Також хірурги застосовують лапароскопічну резекцію нирки, що дозволяє зберегти функціональність органу.Пишаюся, що колеги почали робити шляхом лапароскопії, одні із найскладніших операцій в онкоурології – радикальні простатектомії при раку простати. Перші операції лікарі виконували разом із фахівцями Національної Медичної Академії імені Шупика, після отриманого досвіду почали робити їх самостійно.

Серед високоефективних малоінвазивних методів лікування, які онкологи застосовують в роботі, як приклад можна навести і ендоскопічні оперативні втручання при злоякісних пухлина шлунково-кишкового тракту і товстого кишківника. У торакальному відділенні хірурги завжди намагаються тримати руку на пульсі прогресивних інновацій та вже тривалий час виконують торакоскопічні операції. Лікарі роблять оперативні втручання ендоскопічним доступом на бронхах і легенях. Торік в торакальному відділенні зроблено майже сімдесят торакоскопічних операцій, з них — дев’ять надскладних лобектомій. Поки в Україні стільки торакоскопічних лобектомій не робив ніхто. Чимало клінік зацікавились цим методом лікування онкохворих, хочуть впроваджувати в себе подібні методики.

За словами головного лікаря ВОКОД Володимира Шамрая лише в двох профільних медичних закладах України впроваджують гіпертермічну внутрішньоплевральну поліхіміотерапію. І ці фахівці працюють у торакальному відділені Вінницького диспансеру та Національному інституті раку. Сьогодні за спинами вінницьких онкологів багатий досвід у застосовані даного методу лікування, адже використовують його кілька років поспіль.

Новаторський підхід у роботі застосовують онкологи відділення пухлин голови та шиї. Постійно працюють над вдосконаленням своєї майстерності, впроваджуючи новітні методики діагностики та лікування онкологічних хворих, а також реабілітації хворих.

-Приміром, після тотальних ларингектомій людина втрачає голос. Іноді саме через цю причину чимало хворих відмовляється від хірургічного лікування, а це може призвести до смертельних наслідків. Однак сучасне лікування хворих із раком гортані включає обов’язкову голосову реабілітацію, яка включає встановлення голосових протезів. Наші хірурги впроваджують цю методику, вона вкрай актуальна та приносить свої плоди. Адже наші пацієнти після встановлення протезів не лише спілкуються з рідними та друзями, а мають високий рівень соціальної адаптації в тому числі відновлення працездатності.

Диспансер має належний кадровий та технічний потенціал, щоб вчасно, а головне правильно діагностувати рак. На озброєні медзакладу три сучасних мамографи. У вересні 2016 року ВОКОД отримав надсучасний цифровий пересувний мамограф “КВІТКА”, який назвали на честь американської співачки українського походження Квітки Цісик.

-З осені минулого року мамограф перебуває у своєрідному “турне” по найвіддаленіших районах області. Відтак жителі глибинки мають можливість виявляти патологію на ранніх стадіях, а це високий шанс на одужання.Уже обстежили майже дві тисячі жінок. У 30% з них знайшли ту чи іншу патологію. На жаль у 10 жінок виявили рак грудей. На сьогодні – це надзвичайно гостра проблема для нашого регіону, адже рак молочної залози займає лідируюче місце в структурі онкологічної патології у жінок. Із 41 тисячі хворих, які перебувають на обліку – 5600 вінничанок мають рак молочної залози. Придбання сучасного цифрового мамографа – це перший крок для впровадження в нашому регіоні популяційного скринінгу.

Також у диспансері доступне і генетичне тестування для виявлення присутності мутованого гену BRCA1 і BRCA2.

-Спадковість є великим фактором ризику. Тому слід пам’ятати, коли у жінки в анамнезі були родичі, хворі на рак молочної залози, яєчників, шлунку, підшлункової залози — вона в групі ризику. Таким жінкам потрібно обов’язково проходити генетичне обстеження на мутацію генів BRCA 1/2, адже вірогідність захворіти у носіїв мутаційних генів становить 60-70%.

На Вінниччині рак молочної залози в першій-другій стадії діагностується у 95% жінок, хворобу на пізніх стадіях виявляють у п’яти відсотків пацієнток. За словами головного лікаря ВОКОД Володимира Шамрая лікування раку молочної залози передбачає проведення реконструктивних операцій грудної залози, що є важливим аспектом реабілітації жінок. Хірурги диспансеру опановують нові прогресивні техніки проведення реконструктивно-відновлювальних оперативних втручань та застосовують ендопротезування молочних залоз з використанням якісних сучасних ендопротезів.

-Враховуючи те, що в нашому лікувальному закладі щороку оперуються понад 500 пацієнток з приводу раку молочної залози, впевнений, що проведення реконструктивно-відновлювальних оперативних втручань в хірургічному відділенні диспансеру, вкрай необхідне. Ми не лише виконуємо радикальні операції, після чого жінкам доводиться шукати пластичних хірургів, які б могли їй встановити ендопротез. А стараємося, якщо це можливо технічно одночасно робити і реконструкцію, яку зараз виконують в більшості європейських та світових клінік.

Сьогодні в закладі єдине в Вінницькій області ендоскопічне відділення, де застосовуються виключно відео-ендоскопічні технології. Головний лікар диспансеру зауважує, що наявна ендоскопічна апаратура дозволяє проводити сучасну діагностику злоякісних пухлин.

-Ми розуміємо, що апаратура та обладнання не стоять на місці і те що сьогодні новаційне, завтра буде уже морально і технічно застаріле. Тому постійно навчаємося новому, підвищуємо рівень майстерності та оновлюємо устаткування. Якщо говорити про першочергові завдання, які стосуються обладнання, то на першому місці – провести технічне переоснащення радіологічного відділення. До кінця квітня плануємо замінити джерело випромінювання в нашому гамма-терапевтичному апараті, який сьогодні працює з перевантаженням. На сьогодні вже завершені роботи з будівництва бункеру для розміщення лінійного прискорювача. Маємо надію, що найближчим часом одна із відомих китайських компаній, яка бажає зайти на український ринок, погодиться на безкоштовну передачу згаданого обладнання нашому диспансеру, в рамках промоції своєї продукції.

Що стосується планів на тривалу перспективу, каже Володимир Шамрай – це вирішення проблеми із поліклінічним відділенням, яке вкрай перевантажене.

-Наша поліклініка розрахована на прийом 120-150 пацієнтів вдень, а ми приймаємо від 300 до 350 вінничан. Тому катастрофічно не вистачає місця, відтак плануємо його реконструювати. Більше того, у наших планах піти далі й створити в диспансері ще декілька відділень, які нам вкрай необхідні. Впершу чергу  – це відкриття у лікарні денного стаціонару. По-перше – це дасть можливість економити бюджетні кошти, адже “відпаде” фінансування цілодобового перебування хворого. По-друге  – це зручно пацієнту, який отримує необхідну лікарську допомогу, але знаходитися дома. Поряд із цим будемо створювати відділення малоінвазивної хірургії. У ньому будуть оперуватися хворі всіх локалізацій, однак лише ендоскопічним методом. Звичайно в планах і створення мамологічного відділення, адже у хірургічному, яке розраховане на 60 ліжок, оперують щороку 500 хворих із патологією молочної залози та всі інші з хірургічними патологіями. Впевнений, що хворі мамологічного профілю мають находитися в окремому відділенні.

Головний лікар Володимир Шамрай зазначає, що втілення намічених планів в життя дасть змогу створити на базі диспансеру – “Подільський регіональний  онкологічний центр”.

-Як головний онколог Вінницької області бажаю усім здоров’я та оптимізму! Закликаю всіх вчасно звертатися до медичних закладів та пам’ятати про первинну профілактику. Потрібно дбати про себе та своє здоров’я, вчасно проходити медичні огляди. На моє глибоке переконання, щорічні профілактичні обстеження та рання діагностика захворювань стануть запорукою успішного лікування недуг, в тому числі і онкологічних хвороб. І тут лікарі та пацієнти мають бути союзниками. Разом ми подолаємо рак.

Інтерв’ю головного лікаря ВОКОД, головного онколога Вінницької області Володимира Шамрая в   журналі  “Здоровье ” № 58 , 2017 р.
http://www.zdravua.org.ua/index.php/zhurnal-zdorove