Чому вінничани свідомо йдуть в союзники з нещадним “раком”? При цьому можуть бути помічниками лікарів в боротьбі з цим страшним діагнозом

Новини 10 липня, 2017

Із діагнозом “рак” на обліку в онкодиспансері перебуває понад 41 тисяча вінничан, тобто кожен сороковий мешканець області – онкохворий. При чому 35% пацієнтів мають злоякісні новоутворення зовнішніх локалізацій, які легше діагностувати при перших проявах недуги.

Рак – це захворювання, яке повністю лікується, однак якщо виявити недугу на початкових стадіях. Тож найважливішим завдання в сучасній онкології є рання діагностика злоякісних пухлин. Та люди затягують до останнього візит до лікаря, легковажно ставляться до профілактичних оглядів. Як результат – необхідне лікування часто отримають запізно. Та лікарі вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру почали бити на сполох, адже це не припустимо, особливо коли мова йде про раки зовнішніх локалізацій. Наприклад, рак молочної залози. За словами заступника головного лікаря Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру Олександра Гудзя  – це досить агресивне онкозахворювання, яке займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок.

– Для того щоб діагностувати рак молочної залози не потрібно складних апаратів чи дороговартісного обстеження. Інколи банальне самообстеження або огляд у мамолога дозволяє поставити діагноз і розпочати лікування на ранніх стадіях. Та ранній рак молочних залоз підступний, тому що майже немає специфічної симптоматики. А ті розміри пухлини, які дають відповідні симптоми, це ІІ-ІІІ стадії. Відтак, жінка має хоч раз у півроку проходити УЗД молочної залози, а після 40 років раз у два роки робити мамографічне обстеження. Саме ці дві поради дають змогу виявити рані раки молочної залози і вчасно розпочати лікування. Щоправда, на Вінниччині зовсім мало жінок,які слідують цим правилам, і не бояться звернутися в онкологічний диспансер до спеціаліста задля обстеження. В нашому регіоні рак молочної залози в першій-другій стадії діагностується у 95% жінок. А у третій-четвертій – 5%. Це один із найкращих результатів в Україні. Однак цей показник нас ніяк не тішить, враховуючи, що це зовнішня локалізація. Наша мета – виявляти пухлину на першій стадії ,хоча б у 50% пацієнток – уточнив Олександр Гудзь.

Лікар запевняє, рак молочної залози не з’являється на рівному місці. Появі хвороби слугують різні причини. Серед них і спадковість і шкідливі звички.

– Рак молочної залози – це пухлина гормонозалежна, дисбаланс жіночих гормонів часто призводять до появи як мастопатії так і пухлин – каже Олександр Гудзь. – Інколи, саме мастопатія являється тим ґрунтом, на якому з часом з’являється рак молочної залози. Хоча життя показує, що лише у 25% мастопатії переростають у злоякісні новоутворення. Серед причин хвороби також перенесені травми молочної залози. Один з найбільших ризиків виникнення недуги – це вік жінки – старше 35-40 років. Жінок, що перебувають в групі ризику – старше 35 років на Вінниччині налічується більше 500 тис.  Не зважаючи на страшну статистику,  ми можемо подолати страшну недугу разом, необхідно лише пам’ятати про необхідність медичних оглядів і самаобстеження.

Рак шийки матки – патологія, яка найбільше піддається профілактиці

Викорінити із життя жінок можна і рак шийки матки, впевнена лікар-онкогінеколог обласного диспансеру, к.м.н Олена Шамрай. Регулярні обстеження дають можливість діагностувати появу передракових станів і злоякісних новоутворень ще на клітинному рівні.

– За останні роки рак шийки матки помолодшав, все більше пацієнток до 30 років. Насторожує, що недуга у них виявлена навіть не на першій стадії. Появі злоякісного новоутворення має передувати передракове захворювання (дисплазія шийки матки). А від моменту дисплазії до раку проходить від 3 до 5 років. Тобто часу, щоб діагностувати і не допустити розвитку хвороби достатньо. Вінничанкам для цього потрібно проходити медогляди один раз в рік. Дуже страшно коли жінки приходять із запущеним раком, коли їм допомогти, ми лікарі, вже не можемо. Вражає, що серед таких пацієнток – жінки, які працюють на роботах, де вимагають санітарні книжки і які щорічно проходять профілактичні обстеження. Насправді, ці профогляди “липові”, а ще проблема у тому, більшість приватних підприємців взагалі не вимагають профілактичних оглядів, чим не турбуються про здоров’я своїх працівників. Та найголовніше, достукатися до свідомості пацієнток, що профогляди необхідні і власне здоров’я перш за все у їх руках .

 Від раку шийки матки існує вакцина

– Доведено, що одною із причин виникнення раку шийки матки, і це 80-90% – наявність вірусу папіломи людини, який передається статевим шляхом. Для профілактики використовують вакцинацію. Щеплення від раку шийки матки – це така ж вакцинація, як і від грипу, кору та інших інфекційних захворювань. Щоправда її потрібно робити дівчаткам, до початку статевого життя. В країнах ЄС та США ця вакцинація входить до державних програм і вона безкоштовна, чого нема в Україні. А завдяки вакцинації показники захворюваності та смертності від раку шийки матки вдалося б знизити в рази.

 Через сором’язливість можна втратити здоров’я та якісне життя

Сьогодні рак прямої кишки, який теж відноситься до зовнішніх локалізацій, має тенденцію до безперервного росту захворюваності. Недуга молодіє і виходить на лідируючі позиції. За словами заступника головного лікаря ВОКОД дана онкопатологія займає шосте рангове місце серед усіх злоякісних новоутворень. В обласному канцер-реєстрі на диспансерному обліку перебуває майже дві тисячі осіб.

– Орган настільки делікатний, що не кожна людина може наважитися звернутися до лікаря, щоб пройти обстеження. Через наш менталітет і сором’язливість більшість відкладають візит до лікаря, або взагалі ігнорують, – каже Олександр Гудзь. Як результат пацієнти потрапляють до нас на лікування з пухлинами на пізніх стадіях. І це при тому, що специфіка органу така, що перші ознаки онкопатології проявляють достатньо рано. До того ж симптоми захворювання різні і часто схожі на симптоми тріщин, геморою чи розладу кишківника. А рак прямої кишки грізне захворювання, яке лікується не просто. Оперативне втручання на прямій кишці складне і травматичне. Тому звернувшись до спеціаліста вчасно і виявивши недугу на ранніх стадіях можливо виконати органозберігаючу операцію та отримати після лікування якісне життя. Пізні стадії ведуть за собою важкі наслідки.

Небезпека, яка може  маскуватися під звичайною родимкою

На сьогоднішній день в світі не існує людини, яка не мала хоча б однієї “родимої плями”, “родимки” на шкірі. В нормі у кожної людини є від 30 до 100 родимок на тілі.

– Наявність цих утворень не є великою проблемою для людини і в більшості випадків це можна розцінити як косметичний недолік. Крім одного загрозливого ускладнення – меланоми шкіри, яке може виявити досвідчений лікар,– каже ЛОР-онколог відділення пухлин голови та шиї обласного онкодиспансеру Савва Магдебура. –  І чим раніше це буде зроблено, тим більше шансів на її успішне лікування. Тому важливо якісно проходити профілактичні огляди в спеціалізованих медзакладах. Трансформацію родимок або родимих плям в меланому викликають травми, ультрафіолетове опромінення і гормональна перебудова організму. Також велику роль відіграють спадкові фактори, а саме світлий колір шкіри, веснянки, руде волосся і особливо, наявність меланоми в сімейному анамнезі(батьки, брати чи сестри). Враховуючи, що успіх в лікуванні залежить від своєчасного звернення до лікаря і встановлення діагнозу на ранніх стадіях, наш диспансер працює за принципом “відкритих дверей”. А в останню п’ятницю місяця організовуємо “День меланоми”. Відтак кожен вінничанин може прийти у зручний для нього час та обстежитися, аби бути спокійним за своє здоров’я.

За словами Савви Магдебури  минулого року в області зареєстровано 108 нових випадків меланом шкіри, що на 12,5% більше ніж у 2015 році. Нещадна недуга торік на Вінниччині забрала 42 життя, на жаль, це пов’язано не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою.

Рак зовнішніх локалізацій: як зробити лікування ефективнішим

За словами головного лікаря Вінницького онкодиспансеру, д.м.н Володимира Шамрая на сьогодні є всі шанси подолати рак, однак для цього потрібно об’єднати зусилля держави, медиків та самого пацієнта. Адже фактори, що формують здоров’я суспільства, на 49-53% залежать від способу життя людини, на 17-20% – від стану навколишнього середовища і лише на 8-10% від рівня медичної допомоги.

– Відповідальність за власне здоров’я — найкраща первинна профілактика раку. Дуже важливо “спіймати” недугу на етапі фонових захворювань, або ж передрака. Тому ми прагнемо, щоб в нашій країні була ефективна система проведення профоглядів, а диспансеризація в районах була організована не формально, а відповідально. Адже саме це є основними складовими частинами вторинної профілактики, які сприяють зменшенню кількість занедбаних випадків раку – говорить Володимир Шамрай – На жаль, в нашому регіоні реформу було розпочато без попередньої підготовки сімейних лікарів, не було вирішено питання логістики та технічного забезпечення медзакладів. Як результат ми, онкологи, бачимо зменшення кількості активного виявлення онкологічної патології під час профоглядів. Це є свідченням того, що недопрацьовує первинна і вторинна ланки. Найбільше занедбаних випадків раку візуальних локалізацій зареєстровано у Гайсинському, Томашпільському, Оратівському та Тиврівському районах. Найменше – у Барському, Шаргородському та Тульчинському. Та все ж слід відмітити, що завдяки копіткій роботі, яку виконує колектив ВОКОД, протягом останніх трьох років таки вдалося досягти зменшення кількості злоякісних пухлин зовнішніх локалізацій на ІІІ-ІV стадії, так у 2014 році їх було 5%, у 2015 – 4,2%, у 2016 – 3,7%. Зменшилися занедбані випадки раку молочної залози, але майже вдвічі зросли випадки пізніх стадій раку шийки матки. Чому? Перш за все, це тому що рівень цитологічних обстежень жінок на Вінниччині знизився до критичної позначки і сьогодні становить лише 42,7%. Знову ж таки, це наслідок байдужого ставлення до свого здоров’я жінки і неякісна робота первинної ланки. В країнах Скандинавського регіону ця цифра сягає 90-95%, тому що у них чітко налагоджений процес скринінгу патологій шийки матки, тому в них найнижчий рівень захворювання на дану онкопатологію.

На думку головного онколога Вінниччини майбутні перспективи  діагностики патологій зовнішніх локалізацій, зокрема раку шийки матки, молочної залози та колоректального раку – це скринінгові програми.

– Вперше в нашій державі, одна із медичних компаній виділяє Вінниччині 1,5 тисячі тест-систем для проведення скринінгу колоректального раку. Вони будуть направленні у п’ять районів, де найбільша захворюваність на дану онкопатологію. Та перший крок на теренах Вінниччини в плані впровадження популяційного скринінгу раку молочної залози був зроблений ще восени 2016 року, з придбанням сучасного цифрового мамографа ”Квітка”. Адже з того часу, якщо жінка не має змоги обстежитися в нашому закладі, ми — онкологи їдемо до пацієнтів, навіть у найвіддаленіші райони області. За вісім місяців роботи мамограф побував у 23 районах області, обстежено майже 3 тисячі жінок. У 30% з них знайшли фонову та передракову патологію. Нажаль, у 10 жінок виявили рак молочної залози. Запам’ятався випадок, коли в одної вінничанки, саме під час виїзду “Квітки”, пухлину було діагностовано розміром у кілька міліметрів. На такій стадії хворобу легше подолати фізично і морально. Це ще раз підтверджує, що необхідно все робити вчасно. Не потрібно уникати візиту до лікарів, побоюючись, що вам діагностують онкопатологію. Рак – не вирок, якщо перш за все кожен із нас не буде байдужим до свого здоров’я та життя  і регулярно обстежуватиметься у лікарів – наголошує Володимир Шамрай.