РАК ГРУДЕЙ І ПОШКОДЖЕНІ ГЕНИ АБО ОПЕРАЦІЯ НА ВИПЕРЕДЖЕННЯ

Новини 27 січня, 2020
Читала, що більше шансів захворіти на рак грудей мають жінки, які мають генетичну схильність. Який аналіз здати, щоб визначити, чи має жінка обтяження по генах, що несуть високий ступінь розвитку раку молочних залоз? Як поводитись далі, якщо це підтвердилось? Які останні рекомендації вчених щодо скринінгу в таких випадках? Чи правильно зробила Анджеліна Джолі?.. Оксана Т, 37 років Жмеринка

Відповісти на лист ми попросили завідуючого мамологічним відділенням Подільського регіонального центру онкології Олексія Біктімірова:

– Дійсно, однією з причин розвитку пухлин у грудях є спадкова схильність. Якщо цей грізний діагноз був поставлений сестрі, мамі або бабусі, ймовірність виникнення злоякісної пухлини збільшується в рази (на 60-80%). Вразливою для раку жінку роблять успадковані зміни ДНК, які їй дісталися. Насамперед, підвищує ризик захворіти наявність мутацій у двох генах: BRCA1 (BreastCancer 1) і BRCA2 (BreastCancer 2).

Варто зазначити, що ці гени є у кожного. Їхня, так би мовити, «робота» полягає у відновленні пошкоджених клітин і підтриманні нормального росту тканин молочної залози та яєчників. Але зміни (мутації) дають збій, провокуючи помилки у роботі, що й призводить до розвитку пухлини.

Тому якщо у жінки в сімейній «історії» були родичі, хворі на рак молочної залози, яєчників, шлунка, підшлункової залози – вона в групі ризику. Відтак потрібно пройти генетичний тест на мутацію генів BRCA 1/2. Аби його зробити, не потрібно їхати за кордон чи до столиці. На сьогодні процедуру для виявлення присутності мутованого гена BRCA1 і BRCA2 можна виконати і в Подільському регіональному центрі онкології.

Якщо тестування виявить (підтвердить) генетичну схильність до раку та покаже великі відсотки ймовірності розвитку захворювання, рекомендуємо робити профілактичну мастектомію. Простіше кажучи – видалення обох грудей, як свого часу зробила голлівудська зірка  Анджеліна Джолі. Наважитись на такий вчинок акторка змогла після того, як лікарі повідомили їй, що вона захворіє на рак молочних залоз з імовірністю 87%. Адже раніше від раку померла мати і бабуся знаменитості. Її вибір беззаперечно виправданий. Він значно зменшив ризик розвитку раку і дав більше шансів бути здоровою і головне – жити.

До речі, ризик захворіти на рак молочної залози зростає після 40 років. Тому повторюся, якщо в жінки є позитивний ген BRCA1 або BRCA2, це є високою потенційною загрозою виникнення раку молочної залози. Що пропонують мамологи в такому випадку? Якщо це стосується жінок репродуктивного віку, спочатку пропонуємо народжувати, а згодом робити операцію з видалення грудей. Можу сказати, що сьогодні все більше і вінничанок, і жінок з інших регіонів свідомо підходить до свого здоров’я і наважуються на такі оперативні втручання. Хоча ще кілька років тому їх були одиниці. Та й ті бажали тримати все в таємниці.

Правда, досі чимало жінок навіть не наважуються зробити генетичний тест, я вже не говорю про радикальні мастектомії. Бояться, що, втративши груди, вони втратять свою жіночність, їх покине чоловік. Хоча даремно! Адже сьогоднішні досягнення в медицині дають можливість відновлювати молочні залози, їх можна зробити настільки ж привабливими, як і раніше.

Наприклад, в мамологічному відділенні Подільського регіонального центру онкології лікарі вдало проводять операції реконструктивного відновлення грудей, якщо була потреба в повному видаленні молочних залоз. Але це в жодному разі не питання суто естетики. Важливо, щоб відновлення молочної залози виконував хірург-онколог з досвідом саме в онкомамології або ж пластичний хірург, який працює в одній команді із онкологами. Адже пацієнтки, котрі перенесли мастектомію (профілактичну, чи у зв’язку із лікуванням раку молочної залози) – особливо вразлива категорія. До того ж на першому місці у такій ситуації все ж є успішний результат лікування пухлини, а вже згодом приймається рішення, коли і як проводити реконструкцію. Тому перш ніж виконувати реконструктивно-відновлювальні операції у клініках пластичної хірургії, які не спеціалізуються на таких втручаннях і не мають спеціальної підготовки, потрібно добре подумати і все зважити.

Я не втомлююся повторювати, що у будь-якому віці жінкам важливо не забувати про профілактичні обстеження, які дозволяють впіймати хворобу на початковій стадії, тоді коли вона ще зароджується, а не розрослася вже метастазами.

Найбільш інформативним методом вважається мамографічне обстеження, тобто рентгенологічне обстеження молочної залози. Його потрібно виконувати жінкам після 40 років, саме тоді підвищується ризик онкозахворювання молочної залози. Від 40 до 50 років рекомендується обстежуватися раз на рік. Після 50-річного віку – частіше, тому що тоді саме пік захворюваності. Жінкам до 40 років варто раз на півроку-рік сходити на обстеження до мамолога і зробити ультразвукове обстеження молочних залоз.

Адже пам’ятаймо, що спадково передається лише схильність до раку, а не саме захворювання. А шанси захворіти є у всіх, навіть коли до цього у родині ніхто не хворів на онко.

Автор: Юлія РАЗАНОВА
матеріал взято з www.vinnichina.info