ХВОРОБА СМУТКУ, СТРЕСУ І НАПРУГИ

Новини 5 листопада, 2018
Справжньою «епідемією» цивілізації можна назвати поширення раку молочної залози серед жіночого населення. Підступна хвороба здатна передчасно перервати життя як літніх, так і молодих, квітучих жінок. Не оминає ця біда і нашу країну. Замисліться лише: щогодини від цього захворювання в Україні помирає одна жінка. Між тим змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Ця недуга посідає сумнівне лідерство і в структурі онкозахворюваності жіноцтва нашої області. Окрім того, за останні три роки захворюваність зросла на 9%. Щорічно реєструється близько 550-570 первинних випадків раку молочної залози, на обліку в обласному канцер-реєстрі перебуває 6051 пацієнтка.

«Рак – це захворювання, яке повністю лікується, однак для цього потрібно виявити недугу на початкових стадіях. Тож найважливішим завданням в сучасній онкології є рання діагностика злоякісних пухлин, – нагадує заступник головного лікаря ПРЦО Олександр Гудзь. – Проте люди відкладають візит до лікаря до останнього, легковажно ставляться до профілактичних оглядів. Як результат – необхідне лікування часто отримають запізно». Чому виникає рак грудей, як його виявити і що допоможе уникнути хвороби? На ці запитання Олександр Степанович відповідає у сьогоднішній публікації.

Підступна непомітність

– Чому РМЗ найбільш поширений у цивілізованих країнах?

– Раніше онкологи говорили, що рак – це хвороба «смутку, стресу і напруги». Це те, що несе цивілізація в наше життя. Час високих технологій, прогресу , науково-технічних досягнень має і зворотний бік: надмірне навантаження на нервову систему, шквал стресів, ускладнення соціальних відносин. Найбільш вразливими в такій ситуації виявляються жінки. Окрім підтримання «домашнього вогнища», на їхні плечі лягло і чимало нових обов’язків. Багато  з них опанували чоловічі професії, які психологічно не під силу, виснажують. Жінки менше і пізніше народжують – це теж погано позначається на їхньому здоров’ї.

– Ще одна сумна тенденція: рак молодшає…

Якщо не так давно рак молочної залози був хворобою жінок літнього віку, то сьогодні він став реальністю і для жінок репродуктивного, працездатного віку. Рак молодшає, тому після 30 років кожна жінка входить в групу ризику щодо виникнення цієї онкопатології. Особливо ті жінки, які мають «погану» спадковість, в родині яких був рак молочної залози, ті жінки, які не вагітніли і не народжували або мали мертвонароджуваність (це свідчить про порушення їх гормонального стану), ті жінки, які не годували дітей грудьми.

Звичайно, народження дитини, годування маляти материнським молоком є також профілактичним моментом виникнення раку молочної залози і запобігає виникненню цієї патології у жінок. Годувати грудьми потрібно обов’язково! Найкраще, коли жінка народжує і годує з 18 до 28 років. Народження дитини в більш зрілому віці теж є фактором ризику винекнення даного онкозахворювання. Все бажано робити вчасно.

– Хто ще перебуває у групі ризику?

– Не варто забувати, що РМЗ – це пухлина гормонозалежна, дисбаланс жіночих гормонів часто призводить до появи як мастопатії, так і пухлин. Інколи саме мастопатія є тим несприятливим грунтом, на якому з часом з’являється рак молочної залози (приблизно у 25% випадків), мастопатії переростають у злоякісні новоутворення. Серед причин хвороби можна навати і перенесені травми молочної залози, мастити. Один з найбільших ризиків виникнення недуги – це вік жінки старшої 35-40 років. А на Вінниччині жінок старших 35 років – більше 500 тис.

Взагалі в літературі описано більше ста факторів ризику, які можуть призводити до раку молочної залози. Це в тому числі й шкідливі звички (алкоголь і куріння), велика кількість абортів, зловживання гормональними контрацептивами, хронічні запальні процеси… Їх ще багато, але головне, що має пам’ятати жінка: якщо у неї є декілька цих факторів, вона входить в групу ризику щодо раку молочної залози, тому повинна спостерігатися у лікаря-мамолога.

– Як же має поводитись жінка, щоб не пропустити початок хвороби, коли її подолання найбільш реальне?

– До 40-річного віку потрібно хоча б раз на півроку проходити УЗД молочної залози, а після 40 років – раз на два роки робити мамографічне обстеження. Більше того, мамографію рекомендують навіть не після 40 років, а починаючи 38-39 років – для того, щоб за кілька років лікарі могли порівняти картину з тією фізіологічною нормою, яка була на перших знімках. Саме ці дві поради дають змогу виявити ранні раки молочної залози і вчасно розпочати лікування. Щоправда, на Вінниччині зовсім мало жінок, які дотримуються цих правил і не бояться звернутися в онкологічний центр до спеціаліста для обстеження. В нашому регіоні рак молочної залози в першій-другій стадії діагностується у 95% жінок. А у третій-четвертій – у 5%. Наша мета – виявляти пухлину на першій стадії хоча б у 50% пацієнток.

– Що має стривожити жінку під час регулярних самообстежень? Чи достатньо проводити тільки їх?

– Необхідно звертати увагу на форму молочних залоз, соски, на їх симетрію (вони мають знаходитися на одному рівні), а також звертати увагу на шкіру молочних залоз. Тривожна ознака, якщо є втягування або підняття соска над іншим соском. Під час пальпації тканини молочної залози повинні бути тістоподібними. Будь-які ущільнення, утворення, симптом «апельсинової шкірки» – привід негайно звернутися до лікаря. Як і будь-які виділення із соска, особливо кроваві або темно-бурого кольору. Також варто промацати і лімфатичні вузли у підпахвовій ділянці. Проте виключно само обстеження для ранньої діагностики РМЗ – недостатньо – ранній рак молочних залоз підступний, тому що майже немає специфічної симптоматики. А ті розміри пухлини, які дають відповідні симптоми, це ІІ-ІІІ стадії. Відтак, не забувайте про регулярне УЗД та мамографічне обстеження.

Врятована жіночність

Нагадаємо, що в березні цього року у Подільському регіональному центрі онкології було відкрито мамологічне відділення. Відтоді у відділенні провели 612 хірургічних втручань на молочній залозі, з них 227 – при злоякісних новоутвореннях. Тут застосовують передові методики лікування, наприклад, електрохірургічний метод застосовано у 70 операціях, відновили практику пластичних операцій на молочній залозі, в т.ч. із застосуванням ендопротезів. Чому такі операції допомагають повноцінному одужанню, і як «не загубити» рак у жінок периферії, розповідає завідуючий мамалогічним відділення Олексій Біктіміров.

– Часто занедбані випадки хвороби діагностують у мешканок сільської місцевості, глибинки, де сучасні методи обстеження малодоступні.

– Наш заклад започаткував виїзди у райони області для обстеження жінок, аби зробити вчасну діагностику доступною для всіх мешканок Вінниччини. Мамологи сподіваються, що це зменшить кількість занедбаних випадків раку, адже недугу «ловитимуть» на ранніх стадіях. Під час таких виїзних оглядів вдається оглянути до 100 жінок, серед яких в середньому виявляється до 20 осіб, які потребують оперативного втручання з доброякісною патологією, і у 2-3 хворих діагностуємо рак молочної залози. Бували випадки, коли хворобу вдалося помітити ще на фоновому рівні або в розмір у кілька міліметрів. Найголовніше, що під час таких виїздів нам вдається переконати жінок, яким діагностовано рак, розпочати лікування. За 9 місяців поточного року при виїздах у райони проконсультовано 1725 пацієнтів, рак запідозрено у 35 пацієнтів, направлено в онкоцентр 234 особи. До кінця року плануємо відвідати усі райони області.

– Чимало жінок, яким діагностовано РМЗ, бояться наслідків лікування недуги. Зокрема, і видалення молочних залоз…

– Віднедавна у мамологічному відділенні Подільського регіонального центру онкології хірурги-онкологи проводять і реконструктивні операції, здійснюють мамопластику. Такі реконструктивні операції дозволяють жінці, яка подолала рак молочної залози, жи¬ти повноцінним життям і не соромитися свого тіла. Хірурги відділення опановують нові прогресивні техніки проведення реконструктивно-відновлювальних оперативних втручань і застосовують ендопротезування молочних залоз з використанням якісних сучасних ендопротезів. Щотижня у новому відділенні проводять по декілька таких операцій. Адже важливим результатом лікування онкохворих жінок є не тільки тривалість, але й якість життя пацієнток. Кожна пацієнтка має право на гарний естетичний результат операції та відновлення своєї краси.

Автор: Юлія Разанова