Щоб рак молочної залози не переріс в епідемію

Новини 22 жовтня, 2017

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Захворіти на дану недугу може будь-яка жінка, однак, у одних ризик захворювання високий, а у інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки, проте, понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози – представники прекрасної статті. За словами головного лікаря Вінницького обласного онкологічного диспансеру, доктора медичних наук Володимира Шамрая, більше 500 вінничанок щороку дізнаються страшний діагноз – рак молочної залози. Саме ця онкопатологія посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності жіночого населення та третє місце серед усіх злоякісних новоутворень населення.
“Рак молочної залози — один із найбільш агресивних видів раку. Щороку у світі діагностується більше одного мільйона випадків раку молочної залози, 16 тисяч випадків реєструється в українських жінок. В Україні щороку від раку молочної залози помирають вісім тисяч жінок. Всього в нашій державі сьогодні зареєстровано більше 170 тисяч пацієнтів із діагнозом “рак молочної залози”. У Вінницькій області щороку реєструємо в середньому 550 випадків раку молочної залози. На обліку в області перебуває 5937 хворих на рак молочної залози, а це 14,1% від усіх хворих, які знаходяться в обласному канцер-реєстрі. За статистичними даними, близько 40 відсотків жінок звертаються до лікаря занадто пізно. В Україні рак молочної залози першої та другої стадії діагностується в 75% випадків, на Вінниччині ситуація краща, хворобу на такому етапі стадіяїдіагностують у 95%”, – зауважив Володимир Шамрай.
З нагоди Всеукраїнського дня боротьби з захворюванням на рак молочної залози, у Вінницькому обласному онкодиспансері 20 жовтня було організовано “День відкритих дверей”. Жінки мали можливість пройти обстеження у лікарів-мамологів, які при необхідності направляли на УЗД молочних залоз та мамографічне обстеження. Цього дня у ВОКОД працювало не лише 3 стаціонарних мамографи, а й пересувний мамограф “Квітка”.

“Протягом дня, який в календарі позначений як Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози, нам вдалося обстежити 167 вінничанок, в 43 жінок під час акції була виявлена та чи інша патологія. Хочу ще раз наголосити, що результати лікування даного онкозахворювання напряму залежать від ранньої діагностики. На сьогоднішній день в нашому арсеналі є всі можливості аби діагностувати процес на початковій стадії та вчасно і ефективно розпочати лікування. Жінкам, які запідозрили у себе пухлину в грудях, треба негайно йти до спеціалістів. У жодному разі не можна займатися самолікуванням або ж звертатися до нетрадиційної медицини. Бо так можна втратити час, а отже – і шанс на одужання” , – зауважив Володимир Шамрай.
Кожна друга жінка має ту чи іншу патологію молочних залоз. Охопити такий контингент, каже Володимир Шамрай, дуже важко, хоча в багатьох країнах налагоджена скринінгова програма діагностики захворювання. На Вінниччині перший крок, щодо запровадження скринінгу зроблений ще восени 2016 року, з придбанням сучасного цифрового мамографа ”Квітка”.
“З того часу, якщо жінка не має змоги обстежитися в нашому закладі, ми — онкологи їдемо до пацієнтів, навіть у найвіддаленіші райони області. На сьогодні мамограф побував у 24 районах області, обстежено майже 3,5 тисячі жінок. Злоякісні новоутворення запідозрено у 50 вінничанок, у 10 – виявили рак молочної залози. Однак в 903 жінок знайшли фонову та передракову патологію, тобто лікування розпочато не пізно, тож хворобу легше подолати фізично і морально. Це ще раз підтверджує, що необхідно все робити вчасно. Не потрібно уникати візиту до лікарів, побоюючись, що вам діагностують онкопатологію. Адже рак – не вирок!”,– наголошує Володимир Шамрай.
За словами заступника головного лікаря Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру Олександра Гудзя для того, щоб діагностувати рак молочної залози не потрібно складних апаратів чи дороговартісного обстеження. Якщо ж відчули тривожні сиптоми, які вказують, що з молочною залозою щось негаразд, одразу біжіть до лікарів. Не чекаючи, що симптоми минуть самі по собі.
“Рак молочної залози – це пухлина гормонозалежна, дисбаланс жіночих гормонів, часто призводять до появи, як мастопатії так і пухлин. Серед причин хвороби перенесені травми молочної залозі. Спадковість також є великим фактором ризику. Якщо у жінки в анамнезі були родичі, хворі на рак молочної залози, яєчників, шлунку, підшлункової залози — вона в групі ризику. Я би радив таким жінкам обов’язково пройти генетичне обстеження на мутацію генів BRCA 1/2, адже вірогідність виникнення онкологічних захворювань у носіїв генетичних мутацій становить 90 відсотків! Такі обстеження можливо пройти і в лабораторіях Вінниці. Один з найбільших ризиків виникнення недуги – це вік жінки – старше 35-40 років. Жінок, що перебувають в групі ризику – старше 35 років на Вінниччині налічується більше 500 тис. Не зважаючи на страшну статистику,ми можемо подолати страшну хворобу”, – каже Олександр Гудзь.
Головний лікар ВОКОД Володимир Шамрай переконаний, що попередити недугу можна лише спільними зусиллям медиків, держави та самих жінок. Адже самообстеження молочних залоз та регулярні огляди у фахівців мають допомогти прекрасній половині людства уникнути складного захворювання.

До речі, місяць боротьби з раком молочної залози та профілактичного попередження цього серйозного онкозахворювання у світі називають “рожевим жовтнем”. Адже медичним символом жовтня є рожева стрічка, яка має нагадувати: немає нічого важливішого за здоров’я.
Лікарі Вінницького обласного онкологічного диспансеру долучилися до акції з профілактики раку молочної залози “Рожевий жовтень” та протягом місяця проводили широку інформаційну кампанію, аби привернути увагу мешканців Вінниччини до проблематики даного захворювання.
Зокрема, про переваги ранньої діагностики захворювання та розпочате вчасне належне лікування, а також чи можна його уникнути, головний лікар ВОКОД, д.м.н Володимир Шамрай та заступник керівника диспансеру з хірургічної роботи Олександр Гудзь розповідали у програмі “Лінія здоров’я” на ТРК “ВІНТЕРА”, а також на ТРК “Вінниччина”. Як не проґавити вирішальний момент, як правильно робити самообстеження та правильно організувати систему профілактики йшлося під час ефірів на радіо “Місто над Бугом” та у програмі обласного радіо “ВІНТЕРА” (на хвилях українського радіо).
Проблематиці раку молочної залози, а також сучасним методам діагностики та лікування недуги була присвячена прес-конференція за участі головного лікаря ВОКОД Володимира Шамрая, заступника головного лікаря з хірургічної роботи Олександра Гудзя, зав. кафедрою променевої діагностики, променевої терапії та онкології ВНМУ ім. М.І. Пирогова., доктора медичних наук, професора Олександра Костюка та лікаря-ординатора хіміотерапевтичного відділення ВОКОД Сергія Шевні. Щоб інформувати як найбільшу кількість вінничан про рак молочної залози та як вести із ним війну опубліковано ряд публікацій і у друкованих ЗМІ. Адже медики ВОКОД дотримуються народної мудрості “обізнаний – значить озброєний” .
“Хочу ще раз наголосити, що міф про невиліковність раку молочної залози – всього лише міф.Зараз досягнення в медицині дозволяють врятувати чи хоча б продовжити життя за допомогою хіміотерапії, хірургії та інших методів, що застосовуються комплексно і своєчасно. Незалежно від віку не забувайте щорічно проходити обстеження у профільних лікарів. Краще вже замолоду стежити за своїм здоровям, ніж згодом лікувати недугу” – зауважив Володимир Шамрай.