Здорова жінка — майбутнє держави

Новини 14 жовтня, 2016

img_8298Щороку 20 жовтня в світі відмічається День боротьби з раком молочної залози.  Смертність від раку посідає в світі друге місце після смертності від серцево-судинних захворювань. Рак молочної залози — один із найбільш агресивних видів раку. Серед всіх онкологічних захворювань жінок рак молочної залози посідає сумне перше місце — 16 відсотків всіх випадків раку.  Щороку у світі діагностується більше одного мільйона випадків раку молочної залози, 16 тисяч випадків реєструється у українських жінок. Кожні 25 хвилин в Європі реєструється один випадок раку молочної залози, кожні 6,5 хвилин одна жінка в світі помирає від цієї страшної недуги. Кожна восьма жінка в світі має ризик захворіти на рак молочної залози. В Україні щороку від раку молочної залози помирають вісім тисяч жінок. Всього в Україні сьогодні зареєстровано більше 165 тисяч пацієнтів із діагнозом “рак молочної залози”. За минулий рік на Вінниччині було зареєстровано 575 випадків раку молочної залози. Сьогодні на обліку в обласному канцер-реєстрі з діагнозом “рак молочної залози” знаходиться 5642 жінки. На жаль, щороку ця цифра збільшується, тому ми маємо спільними зусиллями вживати всіх заходів аби мінімізувати випадки виявлення хвороби на пізніх стадіях. За статистичними даними, близько 40 відсотків жінок звертаються до лікаря занадто пізно. В Україні рак молочної залози першої та другої стадії діагностується в 75% випадків, на Вінниччині ситуація краща — хворобу на пізніх стадіях виявляють у п’яти відсотків пацієнток. В нашому регіоні рак молочної залози в першій-другій стадії діагностується у 95% жінок. Проте, в умовах сьогодення неприпустимо, щоб раки зовнішньої локалізації діагностувалися занадто пізно, на третій-четвертій стадіях.

На жаль, кожного року на Вінниччині діагностується декілька занедбаних випадків раку молочної залози. Зауважу, що всі занедбані випадки хвороби лікуються довго і складно. Жінки із занедбаною стадією раку молочної залози завжди проходять комплексне комбіноване лікування: багато курсів хіміотерапії, променева терапія, велика радикальна операція. Крім того, для жінки радикальна мастектомія (видалення молочних залоз) — велика психологічна і фізична травма. Перша стадія хвороби дає жінці шанс обійтися без комбінованого лікування, часто достатньо лише радикального оперативного втручання.

Звісно, коли хірург каже жінці, що їй, на жаль, вимушені робити мастектомію, вона дуже важко сприймає цю інформацію, просить, щоб лікарі зважили, чи можливо зберегти частину молочної залози. Медицина не стоїть на місці, і останнім часом у всьому світі спостерігається тенденція органозберігаючих операцій, і наші хірурги роблять багато подібних оперативних втручань. Потужний арсенал сучасної хіміотерапії і променевої терапії, дозволяє лікарям зберігати молочну залозу, забираючи тільки пухлину, і робити жінкам з раком молочної залози  економну лімфодесекцію (не забирати всі лімфатичні вузли), тим самим профілактуючи лімфостаз (набряк руки). Обравши правильний шлях лікування, жінці можна не робити великий об’єм оперативних втручань. Щоправда, зауважу, що реконструктивні операції ми вміємо робити дуже добре; починаючи з 1997 року такі операції виконувалися у ВОКОД досить вдало. Але, зважаючи на сьогоднішню економічну ситуацію, реконструктивні операції в нашому диспансері сьогодні виконуються рідко, адже ендопротез молочної залози  від відомих виробників дороговартісний,  а хворі вимушені купувати його самотужки.  Останню реконструктивну операцію ми виконали  у 2014 році.

 Щодо раннього виявлення хвороби, наголошую: рак молочної залози на ранніх стадіях виліковний! Нещодавно я зустрів пацієнтку, якій виконав радикальну мастектомію з приводу раку молочної залози другої стадії, в 1997 році. Вона здорова! Такі пацієнтки — це справжній орден для онколога!

Хочу зауважити, що рак молочної залози — не одне й те ж захворювання, у кожної жінки своя хвороба, неповторна, як сама жінка. У всьому світі зараз впроваджується персоніфіковане лікування, тобто, практикується індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Необхідно ретельно вивчати і враховувати мутації специфічних генів, рецепторний статус пухлини для вдалого лікування за допомогою таргетної, антигормональної терапії, хіміотерапії, променевої терапії.  Ми, в наших умовах, теж починаємо робити перші кроки на шляху до персоніфікованого лікування.

img_8374Ми можемо подолати страшну недугу разом! Як онкохірург, я акцентую увагу жінок на тому, що необхідно не забувати про необхідність профілактики раку молочної залози. І це, перш за все, справа кожної жінки. Сьогодні багато говорять про велику вартість лікування, про бідність нашої медицини, але ж, кожна жінка повинна дбати про власне здоров’я, в першу чергу, сама. Не так важко робити регулярне самообстеження. Жінка, яка знає власне тіло, як ніхто, повинна дивитися на форму, колір шкіри молочної залози; будь-яке ущільнення, втягнутий сосок — все це повинно насторожувати жінку і спонукати її до візиту до лікаря. Пам’ятайте — чим раніше, тим краще! Вартість лікування раку молочної залози першої і занедбаної стадії різниться в десятки разів! Кожна жінка повинна обов’язково щорічно відвідувати гінеколога і мамолога, особливо після 35 років. І якщо візити до гінеколога стали для багатьох жінок звичними, то про відвідування мамолога, на жаль, це сказати не можна.

Необхідно пам’ятати, що один з найбільших ризиків виникнення недуги – це вік жінки – старше 35-ти років. З придбанням пересувного мамографу “Квітка”, ми матимемо змогу обстежити жінок, що потрапляють у групу ризику. Жінок, що перебувають в групі ризику – старше 35 років, лише на Вінниччині налічується більше 500 тис. Якщо жінка не має змоги дістатися до спеціалізованого протипухлинного закладу — ВОКОД, ми — онкологи поїдемо на периферію. Повернення до первинних онкопрофоглядів дозволить нам виявляти рак на ранній стадії.

Не потрібно нехтувати візитом до лікаря, посилаючись на відсутність коштів. Необхідний мінімум для лікування в диспансері завжди знайдеться, тільки звертайтеся вчасно! Життя занадто дорога річ, не потрібно ним нехтувати. Бажаю нашим жінкам здоров’я, витримки і миру!

Заступник головного лікаря ВОКОД

з хірургічної роботи,онкохірург вищої категорії

Олександр Гудзь