МОДА З НЕПРОГНОЗОВАНИМИ НАСЛІДКАМИ

Новини 13 листопада, 2019
Вейпінг – паління електронних сигарет. Виробники запевняють – електронні сигарети безпечні і навіть можуть застосовуватися як засіб нікотинозамісної терапії. Терапія вейпінгом – ви серйозно в це вірите?

Вейпінг – паління електронних сигарет. Виробники запевняють – електронні сигарети безпечні і навіть можуть застосовуватися як засіб нікотинозамісної терапії. Терапія вейпінгом – ви серйозно в це вірите?

У всьому світі пройшла масштабна пропагандистська кампанія вейпінгу. Мода на е-сигарети з’явилася і в Україні. Вони являють собою інгалятори, що складаються з мундштука, атомайзера, випарника рідини і акумулятора або блоку батарейок. Цілий набір фішок, які нібито демонструють статус чи фінансові можливості курця.

Ми попросили розповісти правду про наслідки паріння в онкоторакального хірурга вищої категорії, кандидата медичних наук, завідувача відділення онкоторакальної хірургії Сергія Притуляка. Він роз’яснив, що поширення вейпінгу навіть на основі безнікотинових сумішей – аж ніяк не позитивна тенденція, а лише небезпека, яка загрожує новими проблемами.

– Корисно дихати чистим повітрям. Легені – це природний фільтр, бар’єр, який відокремлює наш організм від зовнішніх впливів. У розвинених індустріальних країнах висока захворюваність на рак легень за рахунок забруднення атмосфери, а паління відходить на другий план. Тому вдихання навіть випарів нікотину в е-сигаретах шкідливе тим, що для цього процесу в стік електронної сигарети додаються хімічні речовини, які при нагріванні випаровують розчинений в них нікотин, але при цьому утворюють масу інших сполук, що небезпечні для людини. Хоча їх концентрація в деяких випадках може бути й меншою, ніж в сигаретному чаді. Тому назвати е-сигарети безпечними точно не можна.

Під час куріння сигарет шкідливий не лише нікотин, а й інші сполуки, які людина вдихає з димом. А які речовини містяться в електронних сигаретах, споживач може тільки здогадуватися. Їхнє різноманіття наскільки високе, що навряд чи можна дослідити шкідливий вплив кожного окремо. Між тим, американські дослідники на основі типових складників уже виявили, що у пару міститься 31 шкідлива хімічна сполука, в тому числі окис пропілену і глицидолу, які є вірогідними канцерогенами. Хіміки продемонстрували, що термічний розклад пропіленгліколю і гліцерину, що містяться в складі рідин для заправки сигарети, призводить до вивільнення акролеїну і формальдегіду, які мають токсичні властивості.

– Вейпи не курять, а парять – ще один аргумент маркетингу. Чи справді під час паріння вейпу курець отримує менше токсинів і канцерогенів, ніж від сигаретного диму? 

– Процеси паління та вейпінгу фізично відрізняються один від одного, приносячи різну шкоду здоров’ю. Вейпінг відбувається за рахунок нагрівання ароматичної рідини (розчину пропіленгліколю або гліцерину), яка може і не містити нікотину. Такі рідини містять зазвичай ароматичні та смакові добавки. Чим більш ароматними вони є, тим більша кількість хімічних сполук вдихається споживачем. Крім того, при контакті металевого нагрівача із рідиною утворюються сполуки важких металів, що попадають у легені. Ну, і потрібно розуміти, що так званий дим при вейпінгу – це аерозоль, тобто завис мілких крапель гліцерину чи пропіленгліколю, який потрапляє аж у наші альвеоли та створює на них плівку, яка може перешкоджати нормальному газообміну.

Акролеїн подразнює слизову оболонку очей і дихальних шляхів, викликає сльозотечу, а також має мутагенні властивості. Формальдегід, крім перерахованих властивостей, впливає на центральну нервову систему.

Все це провокує облітеруючий бронхіоліт. Хвороба призводить до рубцювання крихітних повітряних мішечків у легенях, вона виснажлива, і щонайгірше – процес рубцювання незворотний! Починається з задишки, з часом переходить до хронічного кашлю, якого вже не позбутися. Врешті людина почувається безпорадним хворим.

– Які відтерміновані наслідки може мати вейперство?

– Думаю, важкі захворювання легень, що потребуватимуть трансплантації, вийдуть на перший план. На другому місці все одно залишатимуться пухлини, спровоковані коктейлями хімічних сполук, відмінними від тютюнового диму. Ми матимемо справу з новими пухлинами, які ще не відомі медицині.

Автор: Антоніна БАСЕНКО