Протистояти раковим пухлинам: на Вінниччині  запроваджують програму профілактичного скринінгу  колоректального раку

Новини 5 жовтня, 2017
Доцільність проведення популяційного скринінгу  довела практика  системи охорони здоров’я багатьох  світових  країн. В Україні  не один   рік говорять про необхідність запровадження скринінгових програм, як ефективного методу ранньої діагностики, в  тому числі онкопатологій.  На Вінниччині від розмов перейшли до діла. Так  вінницький онкодиспансер  у партнерстві  із компанію “Delta Medical” почали реалізовувати регіональну програму скринінгу колоректального раку.
На першому етапі пілотний проект, каже головний лікар ВОКОД, доктор медичних наук Володимир Шамрай  впроваджуватимуть у п’яти районах Вінницької  області,де найбільша захворюваність на дану онкопатологію. Тут до скринінгових оглядів залучатимуть так звані групи ризику.
“Вперше в нашій державі медична компанія безкоштовно передала  Вінниччині 1,5 тисячі тест-систем для проведення скринінгу колоректального раку. Вони будуть направленні у п’ять районів, а саме у Вінницький, Калинівський, Козятинський, Крижопільський  та Погребищенський, де найбільша захворюваність на дану онкопатологію.  Так згідно статистики у Погребищенському районі  – 42,8 хворих на 100 тисяч населення, а в Калинівському  – 66,9  на 100 тисяч .  В той же час у   віддаленому від обласного центру Оратівському районі захворюваність становить   – 14,2 хворих на 100 тисяч населення.  Загалом колоректальний  рак в структурі  онкозахворювань, як у  жінок так і у чоловіків входить до першої п’ятірки. Аби перемогти недугу і  лікування  було  ефективним потрібно діагностувати онкопроцеси на ранніх, доклінічних стадіях. Переконаний  завдяки скринінгу ми зможемо цього досягти ” , – наголосив Володимир Шамрай.
Головний онколог Вінниччини Володимир Шамрай переконаний, що скринінгові  програми дозволяють  реально знизити рівень онкологічної захворюваності та смертності. Адже  область має  не зовсім втішну статистику. Так, за даними Українського Національного канцер-реестру, в 2016 році вперше діагноз колоректальний рак був встановлений 613 мешканцям Вінницької області, 397 осіб померли від нього. Через складність діагностики колоректального раку, а також через те, що хворі ігнорують симптоми недуги й відкладають  візит до лікаря діагноз встановлюється на пізніх стадіях захворювання. Майже 41,5% хворих з раком ободової кишки і 31,7% хворих на рак прямої кишки при першому зверненні мають ІІІ-І\/ стадію захворювання. Однак впроваджуючи  скринінгову програму ситуацію  можна змінти на кращу в рази.
Перші результати  проекту  можна побачити вже за півроку,  каже  менеджер по роботі з ключовими клієнтами компанії “Delta Medical” Олег Шкондін.  Він переконаний, метою даної програми, є збільшення  виявлення початкових доклінічних стадій раку ободової та прямої кишки, що повинно забезпечити зменшення показника смертності від цієї патології.
“Передані  нашою компанією тест-системи для виявлення прихованої крові допоможуть виявити онкологічний недуг у пацієнтів групи ризику по цьому захворюванню. Відтак ми вважаємо, що ситуацію із захворюваністю на рак ободової та прямої кишки та її наслідками можна змінити на краще, при цьому не залучаючи значних фінансових та людських ресурсів. Проект по скринінгу колоректального раку реалізуємо вперше в Україні. У разі  позитивних результатів досвід  Вінниччини будемо поширювати на інші регіони, зокрема  у Київській, Житомирській  Тернопільській та інших областях”,  -зауважив  Олег  Шкондін.