Нове відділення, нові знання: у Подільському онкоцентрі відбувся майстер-клас з лапароскопічної онкоурології

Новини 11 січня, 2019

Нове відділення, нові знання: у Подільському онкоцентрі відбувся майстер-клас з лапароскопічної онкоурології  

Не так давно у Подільському регіональному центрі онкології запрацювало оновлене урологічне відділення після реконструкції, яке було оснащене обладнанням, що відповідає сучасному рівню. Лікарі урології, як ніхто розуміють, що медицина «не стоїть на місці» і аби йти в ногу із сучасними технологіями і методами лікування онкозахворювань потрібно безперервно розвиватися. Тож постійно намагаються переймати досвід у провідних фахівців. Так, 11-12 січня у Вінниці в онкоцентрі відбувся майстер-клас на тему «Лапароскопічні підходи в лікуванні онкоурологічної патології», який провів професор кафедри хірургії Дніпропетровської медичної академії МОЗ України Роберт Молчанов на запрошення зав. кафедрою онкології, променевої діагностики та променевої терапії ВНМУ ім. М.І. Пирогова, Доктора медичних наук, професора Олександра Костюка.

Гість із Дніпра провів три операції – дві радикальні простатектомії та одну нефропексію (фіксація нирки з приводу опущення нирки).

Асистували прогресивному фахівцеві в області оперативної урології та онкоурології, який навчався лапароскопії закордоном, зокрема в Німеччині і щороку проводить до 170 операцій цією хірургічною методикою, команда фахівців урологічного відділення ПРЦО.

Вінницькі онкоурологи мали змогу задати майстру питання, що виникли в ході операції в режимі реального часу, аби краще засвоїти методику та усі нюанси під час проведення операцій.

За словами Роберта Молчанова, радикальні простатектомії (видалення передміхурової залози — одна з найскладніших операцій в урології, переваги її проведення лапароскопічним методом очевидні: для пацієнта така операція менш травматична і дозволяє відновитися і реабілітуватися у найкоротший термін. Для хірургів ендоскопічне оперативне втручання дає можливості кращого бачення і більш широкого доступу до операційного поля.

«Ми оперуємо під 3х кратним збільшенням, маємо можливість краще бачити тканини з якими працюємо. Чого не можна сказати про відкриті операції, під час яких щось робимо на «дотик», за допомогою пальпації. Лапароскопічні методи забезпечують ліпший результат. Але для того щоб оперувати цим методом треба потратити певний час на підготовку. Лікар більше витрачає часу, однак пацієнт від цього лише виграє.

 Більшості пацієнтам цей метод підходить, але звісно не всім. У кожній групі хворих є 10% , яким протипоказано лапароскопія. Але ж маємо пам’ятати, що будь-яка лапароскопічна операція може бути переведена у відкриту. Коли, наприклад, лікарі побачили ускладнення, яке не можна вирішити під час лапароскопічного доступу», –  каже Роберт Миколайович.

За його словами потрібно пам’ятати, що лапароскопію майже завжди можна застосовувати, коли пухлину виявлено на 1-2 стадії.

«Якщо захворювання діагностовано вже на 3-4 стадіях, то лапароскопію можна використовувати не завжди, вже залежить від органу який оперується. У більшості випадків, я б сказав треба виконувати відкриту операцію. Тому вкрай важливо виявляти рак на початкових етапах», – наголошує Роберт Миколайович.

Щодо лапароскопічної фіксація нирки – це  операція, яка дає можливість мінімальної травматизації тканин, зменшення післяопераційних ускладнень та необхідності використання знеболюючих препаратів в післяопераційному періоді. Крім того, хворий має можливість підійматися з ліжка після операції значно раніше,  ніж після відкритих оперативних втручань з приводу нефроптозу. Такі хворі повертається до роботи у максимально скорочений строк. Тож найближчим часом лікарі Подільського регіонального центру лапароскопічну нефропексію планують виконувати як стандарт надання спеціалізованої допомоги хворим з даною урологічною патологією.

В свою чергу завідувача відділенням онкоурології ПРЦО Руслан Церковнюк  зауважив, що на сьогодні онкоцентр забезпечений сучасною технікою світового рівня, яка дозволяє вінницьким лікарям самостійно проводити подібні надскладні операції.

«За останні роки лапароскопічні операції набули широкого застосування в урологічній практиці. Якщо раніше урологічні операції проводились відкритим методом з великими втратами крові і тривалим реабілітаційним періодом, то зараз перевагу намагаємося віддавати малоінвазивним методам. І це є однією з характерних ознак розвитку хірургії. Лапароскопічний доступ є перспективним методом, яким в світовій практиці проводиться 90% операцій. Ми в онкоцентрі  лапароскопією почали займатися широко з 2015 року. Постійно прагнемо цей метод удосконалювати для того щоб в онкоурології він займав більшу частину хірургічних втручань. Тому і запросили Роберта Миколайовича до нас на майстер-клас», – зазначив Руслан Церковнюк.

Головний лікар Подільського регіонального центру онкології, доктор медичних наук Володимир Шамрай відмітив, що опанування прогресивних методів лікування онкоурологічних патологій на сьогодні дуже актуальне. Щороку в урологічному відділенні лікується понад 900 онкохворих та проводиться понад 1000 оперативних втручань. До того ж захворюваність на рак передміхурової залози в останні роки неухильно зростає.

«Рак передміхурової залози є одним з самих загрозливих серед онкологічних захворювань серед чоловічого населення всього світу. В США він знаходиться на першому місці , в Європі посідає 1-2 місце . В  Україні був на четвертій сходинці, згодом на третій, а на сьогодні вже на другій. Тобто спостерігаємо негативну тенденцію. Водночас, радикальна простатектомія  – є золотим стандартом лікування локалізованого раку передміхурової залози, і дійсно ефективним способом, тож наші лікарі впроваджують його у практику. Адже сьогодні провідна роль лапароскопії в хірургічному лікуванні онкологічних захворювань – це вже незаперечний факт», – зазначив Володимир Шамрай.

Наразі усі пацієнти, які були прооперовані під час майстер-класу почуваються добре, каже зав. кафедрою онкології, променевої діагностики та променевої терапії ВНМУ ім. М.І. Пирогова, Доктор медичних наук, професор, лікар-уролог Олександ Костюк. А це свідчить, що медичний захід відбувся на вищому рівні. Тож лапароскопічні методи оперативного лікування в урології будуть введені повсякденну практику вінницьких онко-урологів.

«Це лікування, яке відповідає загальноєвропейським стандартам. Тому ми на вірному шляху. Вже на цьому тижні лікарі урологічного відділення Подільського регіонального центру онкології будуть проводити самостійно і лапароскопічну нефропексію і радикальні простатектомії лапароскопічним методом», – підкреслив Олександ Костюк.