У Подільському онкоцентрі малоінвазивні технології посіли лідируючі позиції при хірургічному лікування онкоурології

Новини 20 січня, 2020

У Подільському регіональному центрі онкології перша річниця нового життя урологічного відділення.  Рік тому,  у ПРЦО після реконструкції  відкрито оновлену урологію. З того часу лікарі працюють, а пацієнти лікуються в комфортних умовах, нічим не гіршими  ніж в клініках Європи. Команда відділення віддана своїй роботі, завжди працює  заради підвищення якості надання послуг, з любов’ю та турботою відносяться до пацієнтів.

«Урологічне відділення є показовим у нашому онкоцентрі. Це я говорив рік тому, а тепер можу з впевненістю  підтвердити свої слова. Воно єдине в ПРЦО, яке має свою автономну операційну із двох залів, дві післяопераційні палати. Відділення облаштувано за новітніми технологіями, встановлено систему відеоспостереження та оповіщення. Під час реконструкції зроблено не лише хороший ремонт, а й закуплено нове медичне устаткування. Тепер урологія  має в своєму арсеналі сучасне обладнання, світових брендів що дозволяє максимально точно і якісно виконувати діагностику та лікування», –  зазначив головний лікар онкоцентру, д.м.н Володимир Шамрай.

Онкохірургія — галузь медицини, яка дуже залежить від технічного оснащення: устаткування, апаратури та якості витратних матеріалів. Та не менш важливі кваліфіковані кадри. Бо саме лікарі впроваджують інновації та нові, ефективні методики у лікуванні раку. Тому, медики урологічного відділення перебувають у безкінечному процесі навчання – організовують майстер-клас на базі ПРЦО,  відвідують конференції всеукраїнського та міжнародного рівня, де отримують колосальну кількість теоретичної інформації та унікальних практичних навичок, переймають досвід у гуру онкоурології. Відтак, нові знання та навики у сукупності із досвідом і наявним обладнанням дозволяє онкоурологам Подільського онкоцентру допомагати пацієнтам навіть в найскладніших ситуаціях.

За словами зав. відділенням, к.мед.н. Руслана Церковнюка він та його колеги у своїй щоденній практиці широко впроваджують малоінвазивні, лапароскопічні операції, які вважаються золотим стандартом в сучасній онкохірургії.

«Сьогодні лапароскопічні операції вже не є, якимось ноу-хау. Їх давно виконують у різних країнах, однак в Україні в силу різних причин, наприклад відсутність обладнання, не всі лікарні можуть «похвалитися» високим рівнем лапароскопії, мою на увазі саме при лікування онкозахворювання. У нашому відділенні такі малоінвазивні технології посідають лідируючі позиції при хірургічному лікуванні злоякісних новоутворень. Зокрема, лікарі мають великий досвід проведення лапароскопічного видалення простати при локалізованому раку простати. В ході операції видаляється вся уражена залоза. Мета втручання – повне вилікування пацієнта.  До того ж дана процедура передбачає збереження усіх «чоловічих функцій». Ефективність лапароскопічних радикальних простатектомій (через невеликі проколи) підтверджуються цифрами,  адже 95% таких оперативних втручань — успішні», – наголошує Руслан Церковнюк.

Водночас Руслан Церковнюк зазначає, що хоч ставку зроблено на лапароскопічні операції, та це зовсім не означає, що лікарі відділення не роблять відкритих (традиційних) оперативних втручань. Обидва методи застосовуються.

«Щоправда лапароскопічна радикальна простатектомія має ряд переваг для пацієнта: зменшення крововтрати в ході операції, зменшення післяопераційних болів, скорочення терміну госпіталізації, швидке повернення до звичного способу життя. Для хірургів ендоскопічне оперативне втручання дає можливості більш широкого доступу до операційного поля. Адже лікар оперуємо під багатократним збільшенням, тож має можливість краще бачити тканини з якими працює, а не «всліпу» за допомогою пальпації», – каже Руслан Церковнюк.

Технологія виявилася не тільки ефективною, а й надзвичайно затребуваною хворими. Тому, що неможливо порівняти якість життя після звичайного оперативного втручання з операцією через проколи. Також лапароскопію використовують і при хірургічному лікування раку сечового міхура, адже лікарі відділення у боротьбі з пухлиною намагаються не лише продовжити життя пацієнту, а й зробити його кращим. Ну або хоча б не гіршим.

«Сьогодні параметр «якість життя» є обов’язковим при лікуванні раку сечового міхура. У Подільському регіональному центрі онкології ми підбираємо схему лікування індивідуально для кожного пацієнта. На ранніх стадіях онкопроцесу, якщо це можливо, зберігаємо орган, видаляючи тільки пухлину. Якщо ж сечовий міхур неможливо врятувати – лікарям доводиться виконувати радикальну цистектомію, простіше кажучи –  видалення сечового міхура. Це вимушений захід, єдиний радикальний, що виліковує при раку сечового міхура другої, третьої і четвертої стадій», – зазначає Руслан Церковнюк.

Раніше при видаленні сечового міхура для сечоспускання виводили сечоводи на шкіру живота і людина була змушена довічно носити і періодично спорожняти мішки з сечею. При такому лікування  говорити про якість життя просто не доводилося. Та сьогодні, каже Руслан Георгійович такі варіанти вважаються застарілими і потихенько стають історією. Лікарі навчилися створювати новий сечовий міхур. В урологічному відділенні Подільського регіонального центру онкології сьогодні такі операції активно впроваджують.

«Завдяки сучасним методам на сьогодні можливе створення нового сечового міхура з ділянки кишечника. Якщо пацієнту не потрібна променева терапія, ми створюємо цей резервуар так, щоб хворий міг мочитися природним шляхом, без будь-яких трубок. За допомогою даного методу хірургам вдається не тільки врятувати життя людини з запущеною формою раку, але й зберегти його якість. Дійсно,  після операції на пацієнта чекає тривала реабілітація, але згодом він повністю повертається до нормального життя», – наголошує Руслан Церковнюк.

Застосовують  ендоскопічне лікування лікарі урлогічного відділення Подільського онкоцентру  і при пухлинах нирки. Адже  практика довела, що це щадний, високоефективний малоінвазивний методом. Беззаперечною перевагою ендоскопічних втручань для пацієнта є малотравматичний характер операції. Та найголовніше, каже Руслан Церковнюк, що дана методика забезпечує кращий онкологічний результат.

«Не так давно, єдиним хірургічним способом боротьби з раком нирки була нефректомія (повне видалення органу). Варіанти з резекцією ураженої частини розглядалися тільки за наявності єдиної нирки. Однак нині, радикальна нефректомія показана тільки при поширених онкопроцесах, а пухлини початкових стадій  підлягають резекції. Застосовувана нами лапароскопічна резекція нирки при раку дозволяє зберегти функціональність органу при відсутності широких розрізів. Цим забезпечується відсутність ускладнень, швидший відновний період і збереження косметичного вигляду тіла», – підкреслює Руслан Церковнюк.

Після реконструкції відділення та закупівлі нового обладнання,  лікарі відділення розпочали лапороскопічним методом виконувати  і нефропексію (фіксація нирки з приводу опущення нирки).Така операція дає можливість мінімальної травматизації тканин, зменшення післяопераційних ускладнень та необхідності використання знеболюючих препаратів в післяопераційному періоді. Такі хворі повертається до повсякденного життя у максимально скорочений час.

Однак лікарі урологічного відділення часто повторюють, що найкраща та операція, яка не зроблена. А для цього потрібно “впіймати” хворому хоча б на початкових стадіях. Та більшість «раків» підступні тим, що можуть досить довго не проявляти симптоматики. Ось чому важливо регулярно проходити обстеження. Якісний  та точний медичний огляд  можна зробити у Подільському регіональному центрі онкології. Медики зазначають, що при лікуванні онкологічного захворювання бажано, щоб діагностика раку проводилася в тому ж медичному центрі, де пацієнт отримуватиме лікування. Це дає можливість проводити дослідження з урахуванням рекомендацій онколога, а онкологам в процесі самого лікування проводити додаткові обстеження.