У Вінниці хірурги та онкологи з чотирьох областей обговорювали перспективи та доцільність застосування зварювання живих тканин

Новини 25 січня, 2019

“Онкологічні та онкохірургічні аспети лікування злоякісних новоутворень” стали темою міжобласної науково-практичної конференції, яка відбулася сьогодні, 25 січня, у Вінниці.

На запрошення Подільського регіонального центру онкології, який виступив одним із організаторів заходу,  до міста над Бугом завітали онкологи, онкохірурги та хірурги з Вінницької, Чернігівської, Хмельницької областей та м. Києва. Медики обмінювалися досвідом, відтак  підвищували свій професійний рівень з використання методики зварювання тканин.  Обговорювали застосування, ефективність та доцільність біозварювальних технологій у хірургії.

Спікери ділилися своїми навичками та здобутками по застосуванню біологічної зварки тканин, зокрема вітчизняними апаратами при лікуванні хворих, в тому числі і онкопацієнтів. Приклади були підібрані за різними профілями, аби продемонструвати широкий спектр можливостей даної методики.

В Україні зварювання тканин у клінічній практиці використовується не перший десяток років. Операції без застосування шовного матеріалу, скобок, а за допомогою біозварювльних технологій сьогодні набувають все більшої популярності. Все більше вітчизняних і закордонних лікарів почали освоювати метод зварювання.

Ідея зварювання живих тканин зародилася в колективі Інституту електрозварювання ім .Патона. За ініціативи академіка Бориса Євгеновича Патона ще у 90-х почалися дослідження цієї перспективної технології , яка каже д.мед. н., професор кафедри торокальної хірургії та пульмонології на базі Київської міської клінічної лікарні №17 Анатолій Макаров,зробила своєрідний переворот у хірургічній практиці й  нині застосовується в медицині досить широко.

“Я зварювання тканин почав застосовувати більше 15 років тому,тобто можна сказати, що стояв у витоків зварювальних технологій при різних хірургічних втручаннях. Зварювання знайшло застосування при виконанні будь-яких операцій, починаючи з видалення доброякісних новоутворень на тілі людини, наприклад , папілом, і закінчуючи великими відновлювальними, пластичними операціями на органах дихання, стравоході, шлунку, кишківнику. Завдяки застосуванню методу зварювання тканин, нам в лікарні вдалося знизили смертність на 30% потерпілих після ДТП, вогнепальних та ножових пораненнях і зуміли зберігати органи, наприклад селезінку після ножових пораненнях, а так частіше хірурги видаляли її. Ще гірше було із розривами печінки. І тут “сварка” зіграла позитивну роль в плані збереження життя, перш за все тому, що сприяла моментальній зупинці кровотечі, в тому числі великих судин. Зварювання знайшло колосальне застосування в онкологічній практиці. І перш за все тим, що дозволяє видаляти пухлини не порушуючи її цілісність. А це означає, що попереджає розповсюдженню ракових клітин, які  сприяють продовженню  захворювання, так званого рецидиву. Це дуже велике досягнення. Зварювання повинно застосовуватися, як в районних лікарнях, так і в спеціалізованих”, – зазначив Анатолій Васильович Макаров.

На сьогодні вже доведено ефективність застосування біозварювальних технологій в онкохірургії та хірургії. Мають переваги і апарати для зварювання вітчизняного виробництва. Наприклад український коштує близько 50-60 тисяч гривень, а от зарубіжний аналог набагато дорожчий.А в тих непростих умовах, в яких знаходиться сьогодні українська медицина це надважливо. Директор виробничого підприємства ТОВ “СВАРМЕД” Дмитро Кункін запевняє вітчизняне обладнання “по-кишені” лікувальним закладам країни.

“Наше обладнання – це досить компактна серія апаратів, що дозволяє використовувати їх у будь-яких операційних, як у відкритих так і лапароскопічних. Вони доступні українським лікарням і клінікам. Адже у вартість апаратури,  не входять високі гонорари за розробку зарубіжним колегам, адже це наші ідеї. До того ж, ми не купуємо дороговартісні складові закордоном, а складаємо апарат з “нуля” у себе на підприємстві. Тим більше сервісне обслуговування є пріоритетом в нашій роботі. Ми  забезпечуємо в найкоротший час ремонт, вартість якого до 2 тисяч гривень, що не зрівняти із імпортним сервісом”, зазначив Дмитро Кункін.

Він уточнив, що завдяки автоматичному режиму “сварка”  хірург, який не має уявлення про технології зможе “заварити” тканини, судини. Однак фахівці підприємства забезпечують навчання лікарям, які лише починають застосовувати зварювання тканин.

“Наші спеціалісти виїздять на місця, у лікарні в яких починають працювати з нашими апаратами.  Наше завдання, щоб хірурги почали працювати на них якомога ефективніше , і зрозуміли переваги, які б дозволили легко та комфортно оперувати. Під час таких конференцій,як сьогодні у Вінниці, не лише обмінюються досвідом лікарні, а й заодно ми популяризуємо і поширюємо саму ідею зварювання “, – зазначив Дмитро Кункін.

 

Застосування технології електрозварювання тканин полегшило технічне виконання оперативних втручань, дозволило досягти більш надійного гемостазу. За словами д.мед.н., професора кафедри хірургії №2 НМУ ім. О.О.Богомольця на базі Київської міської клінічної лікарні №3  Миколи Стеця, який на конференції був одним із спікерів,  – вітчизняна  технологія електрозварювання тканин при наявності очевидних переваг, таких як вартість, простота в експлуатації та сервісному обслуговуванні, не поступається своїм зарубіжним аналогам та може застосовуватись у лікуванні хворих різного профілю.

“Біозварювання має чимало переваг,  завдяки даній технологій  врятовано не одне життя, крім того покращується його якість,пацієнти швидше повертаються до активного способу життя. Біозварювання дозволяє хірургу працювати в «сухому операційному полі», що покращує візуалізацію тканин, попереджає пошкодження стінок сусідніх органів, які залучені в процесі операцій. Під час медичного зварювання не потрібно використовувати шовні матеріали, а відсутність сторонніх тіл у рані унеможливлює нагноєнь. Зварений шов надійний, у нашій практиці не пам’ятаю, щоб він розходився”, -зазначив  Микола Стець.

Одні із перших в Україні почали застосовувати апарат, який дає можливість проводити зварювання тканин під час оперативних втручань, саме українського виробництва, онкологи з Подільського регіонального центру онкології.  Метод біозварювання, каже головний лікар ПРЦО,д.мед. н., Заслужений лікар України, голова громадської організації “Асоціація онкологів Поділля” Володимир Шамрай дуже перспективний та ефективний, його застосування  покращує результати лікування онкологічних хворих.

“Технологія має вагомі переваги, окрім того що зростає безпечність та надійність операції, ще й спостерігається швидше відновлення пацієнта після хірургічного втручання. Тож хворий менше перебуває у стаціонарі,відтак це здешевлює вартість лікування. Застосування методики, зокрема дає змогу зменшити кровотечу та значно скоротити тривалість операцій, зменшується кількість післяопераційних ускладнень. Більше того, больовий синдром, особливо при операціях на органах малого тазу зменшується і пацієнти потребують не так багато знеболювальних лікарських засобів. В нашому лікувальному закладі дану технологію почали застосовувати близько 10 років тому. Однак, ще влітку  2017 року, коли  у Вінниці проводили подібну конференцію, у нас в лікарні було 4 зварювальних апарати в хірургічному блоці на 14 операційних столів. Сьогодні маємо в своєму арсеналі вже 10 біозварювальних апарати, які успішно застосовуються в повсякденній практиці”,- зазначив Володимир Шамрай.