Самообстеження не скасовує УЗД/мамографію

Новини 23 жовтня, 2021

Пішла до лікаря, через те що намацала гульку в грудях. Таке нерідко можна почути від жінок. Виявляють ущільнення жінки випадково і ті хто регулярно проводять самообстеження молочних залоз.
Однак, аби жінка стала «експертом» своїх грудей і змогла помітити зміни й повідомити про них мамолога потрібен досвід, тобто тривалий час щомісячного самогляду. Тому, каже медичний директор з хірургічної допомоги Подільського регіонального центру онкології, онкомамолог Олександр Гудзь, він завжди радить починати робити самообстеження відразу після ультразвукового чи мамографічного огляду, уже знаючи чи здорові молочні залози, або знаючи про певну патологію і спостерігати як вона себе веде.
«Самообстеження молочних залоз — це регулярне обстеження молочних залоз на наявність змін. В ідеалі воно повинно проводитися щомісяця після завершення менструації від 5 до 12 дня менструального циклу. Бажано — щомісяця в один і той самий день циклу. Однак варто розуміти, що самообстеження молочних залоз у перелік обов’язкових методів періодичного обстеження не входить невипадково. По-перше, на компетентність обстежувача, тобто жінки надіятися не можна, адже вона може проводити самоогляд неправильно або побіжно через страх виявити ущільнення. По-друге, метод огляду жінкою грудей в домашніх умовах, не надійний, під час нього намацати маленьке новоутворення, розташоване в глибоких тканинах неможливо. Більше того, Американське онкологічне співтовариство (American Cancer Society, ACS) взагалі не радить жінкам із середнім і високим ризиком розвитку раку молочних залоз проводити самообстеження грудей через можливість пропустити початок розвитку хвороби.
На сьогодні, каже Олександр Гудзь, «золотим стандартом» у діагностиці раку є УЗД або мамографія. Ці методи є найінформативнішими і точними для профілактики раку молочних залоз та раннього виявлення пухлин.
«Жінкам до 40 років раз на рік потрібно проводити ультразвукову діагностику.Після 40 років — мамографію. Ці два методи доповнюють, але не замінюють один одного. Чому мамографію рекомендують робити саме жінкам після 40-ка років? Тому що до 40 років, в структурі молочної залози здебільшого переважає залозиста та фіброзна тканина, яка знижує інформативність мамографічного обстеження. А тому в такому віці показано робити ультразвуку діагностику. Натомість, переважання у структурі молочних залоз жирової тканини, що характерне для жінок старшого віку, потребує такого обстеження, як мамографія. Саме вона дозволяє діагностувати рак грудей на ранній стадії, дає можливість побачити аномальний розвиток тканини набагато раніше, як лікар, або жінка самостійно, зможуть виявити зміни пальпацією (руками). Часто після діагностичного обстеження жінки заспокоюються і вже до мамолога/онколога не звертаються. Однак це не правильно. З обстеженням обов’язково має бути клінічний огляд мамолога, адже багато ознак патології інструментальні методи не виявляють», – пояснив Олександр Гудзь.
Якщо Вам потрібна консультація мамолога-онколога, якісна діагностика чи лікування відповідно до рекомендацій міжнародних медичних протоколів. Звертайтеся на прийом до лікарів Подільського регіонального центру онкології.
☎ Телефони для запису на прийом: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).