Колоректальний рак – майстер маскування під інші хвороби

Новини 21 грудня, 2021

Колоректальний рак відноситься до найпоширеніших пухлин і об’єднує злоякісні новоутворення ободової та прямої кишки. На нього можуть захворіти люди будь-якого віку, однак найбільше у групі ризику чоловіки і жінки від 50 до 70 років.

Особливість колоректального раку в тому, що він розвивається безсимптомно та «дає знати про себе» пізно, каже  медичний директор з хірургічної допомоги Подільського регіонального центру онкології Олександр Гудзь. І це становить велику небезпеку. Адже тільки, коли пухлина виростає до великих розмірів, проростає в сусідні органи та/або дає метастази, хворий починає відчувати дискомфорт, біль, помічати кров та слиз під час випорожнення і звертається до лікаря.

«Пухлина росте з повільною швидкістю і довго не дає про себе знати. Більшість ранніх раків виявляють випадково, під час обстежень з приводу інших захворювань. Це при тому, що діагностика колоректального раку простіша ніж здається. Кращим методом виявлення новоутворення є  – колоноскопія. У Подільському регіональному центрі онкології цю процедуру виконують як з наркозом так і без нього. Її потрібно проходити усім чоловікам і жінкам після 50 років. Однак, якщо є симптоми, а це наявність крові в калі, часті поноси чи запори, дискомфорт і хворобливі відчуття всередині живота, необґрунтована втрата ваги, втрата апетиту –  потрібного негайно звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Крім того починати робити скринінг(обстеження коли нічого не болить) на 10 років раніше, тобто із 40 років потрібно тим, у кого колоректальний рак було діагностовано у кровних родичів, а також, якщо є проблеми із ожирінням чи наявні хронічні захворювання кишківника », – пояснює Олександр Гудзь.

Водночас колоректальний рак – майстер маскування під інші хвороби. А це, каже лікар,  ускладнює діагностику у випадку, якщо методи обстеження вибранні невірно.

«Наприклад, рак правої половини ободової кишки інколи супроводжується анемією, яка дуже схожа на залізодефіцитну. Пухлини поперекового відділу ободової кишки нерідко сприймаються, як Холецисти́т, панкреатит, гастрит. Кровоточива нерозпізнаної пухлини має ознаки, схожі з хронічним гемороєм. Тому важливо проходити діагностику у спеціалізованих лікарнях, де лікарі знають нюанси перебігу хвороби, адже у своїй роботі зустрічаються із раком не кілька разів на рік, а тому шансів сплутати з якоюсь іншою хворобою майже нульові», – наголосив Олександр Гудзь.

Колоректальний рак – грізне захворювання, яке лікується не просто. Оперативне втручання складне і травматичне. Тому звернувшись до лікарів вчасно і виявивши недугу на ранніх стадіях можна виконати органозберігаючу операцію та отримати після лікування якісне життя. До того ж, каже Олександр Гудзь, статистика свідчить, що на ранній стадії пухлини хірургічне лікування даного захворювання дозволяє в 90% випадків повністю перемогти хворобу.

«Онкохірурги Подільського регіонального центру онкології проводять оперативні втручання при колоректальній онкопатології лапароскопічним методом, якщо немає протипоказань для такого доступу. Сьогодні в світовій хірургії лапороскопічний метод є найефективнішим в хірургічному лікуванні та вважається «золотим стандартом». Щоправда, інколи через різні  причин  пацієнту виконується відкрита операція, переважно це коли рак у занедбаній стадії. Рішення про лікування для кожного пацієнта завжди приймаємо комісійно. Для мене, як і моїх колег, кожний пацієнт і кожний випадок унікальні. Чому? Тому, що не буває двох однакових пухлин. Відрізняється розмір, розташування, наявність/відсутність метастазів, агресивність. Вік теж відіграє багато у лікуванні хворого. Адже чим старший пацієнт, тим більше уваги потрібно приділити його підготовці до операції. Супутні хвороби – діабет, астма гіпертонія, надлишкова вага. Всі ці стани потребують дообстеження і корекції при лікуванні», – зазначив Олександр Гудзь.

➡️Пройти сучасну діагностику, а за необхідності дієве лікування можна у Подільському регіональному центрі онкології.  Тут наявне необхідне обладнання і працюють досвідчені лікарі, які володіють сучасними методиками лікування доброякісних і злоякісних пухлин. Записатися на прийом можна через офіційний сайт ПРЦО, або за телефоном: ☎ (0432)  65-52-71, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).

Будьте здорові!!!