Цитологічна лабораторія

cito640Вінницкька обласна централізована цитологічна лабораторія (ВОЦЦЛ) єдина цитологічна лабораторія в області, яка обслуговує всі державні лікувально-профілактичні заклади, а на сьогодні, також, частину приватних клінік регіону. Розташована на території ВОКОД і є його структурним підрозділом.

Головна мета роботи лабораторії – це виявлення передракових станів та раку на ранніх стадіях, яка реалізується дослідженням на клітинному рівні біологічного матеріалу, отриманого з різних органів та тканин.

З 2001 року завідує лабораторією Пироженко Раїса Ігорівна, фахівець клінічної лабораторної діагностики вищої кваліфікаційної категорії.

Останні роки близько 350тис аналізів проводиться з метою цитологічного скринінгу раку шийки матки, обсяг складає більше 55% жінок, що підлягають обстеженню, передракові стани виявляються в 3,2%, злоякісні процеси-0,08%, неінформативних препаратів менше 1%.

Діагностичний напрямок роботи включає в рік майже 27 тис. досліджень матеріалу, отриманого при аспіраційній біопсії тонкою голкою під час пункції вузлових утворень різних локалізації, секретів, екскретів, вишкрібань з уражених поверхонь, відбитків шматочків пухлин, які беруться під час ендоскопії, операцій. Для поліпшення ефективності цитологічної діагностики впроваджено метод рідинної цитології, завдяки якому значно покращилась якість препаратів, що дозволяє точніше проводити морфологічний аналіз і дає можливість використовувати взятий матеріал для визначення молекулярного та генетичного профілю новоутворень.

Відповідно, розширився штат співробітників відділення і на сьогоднішній день він складається з завідувача, 11 лікарів, старшого лаборанта, 35 фельдшерів-лаборантів, 2 медреєстраторів, сестри-господарки, 11 молодших медсестер.

Оснащення включає діагностичну систему BD Tri Path для рідинної цитології, 28 бінокулярних мікроскопи, лабораторну центрифугу ЦКЛ-1, тринокулярний мікроскоп з відеокамерою. Останній дозволяє фотографувати для подальшого архівування та навчання складні та рідкісні випадки новоутворень.

Лікарями лабораторії виконується організаційно – методична робота. Читаються лекції по організації цитологічного скринінгу для фахівців медичних закладів районів області та м. Вінниці, як на місцях, під час виїздів, так і в умовах диспансеру – на семінарах та курсах по онкології. Надається консультативна допомога в складних випадках цитологічної діагностики лікарям інших лабораторій, проводяться для них курси стажування та інформації. Аналізуються та систематизуються результати діагностичної роботи в науково-практичних статтях та тезах, які публікуються в фахових журналах, матеріалах медичних конференцій, конгресів, з’їздів.

kolektiv1280
Колектив цитологічної лабораторії ВОКОД