Чи може «доброякісна фіброаденома» молочних залоз перерости в рак?

Новини 29 листопада, 2021

Рак молочної залози у структурі онкологічної захворюваності жінок України займає перше місце. Статистика останніх років демонструє неухильне зростання рівня захворюваності. На сьогодні вже відомі ряд чинників ризику, які збільшують вірогідність виникнення злоякісних новоутворень у грудях. На одних, це зокрема такі, як відсутність вагітностей, відмова від грудного вигодовування, штучне переривання вагітності, ожиріння, тривалий прийом гормональних контрацептивів, шкідливі звички, можна вплинути. На інші, наприклад, мутації генів BRCA-1, BRCA-2, опромінення грудної клітки в анамнезі, ранній початок менструацій (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років), вплинути не можна.

Також, до факторів ризику розвитку раку молочних залоз, на які неможливо вплинути, каже медичний директор з хірургічної допомоги ПРЦО, онкомамолог Олександр Гудзь, відносяться і доброякісні передракові захворювання, зокрема і фіброаденома.

«Фіброаденома – це одна з найпоширеніших доброякісних пухлин молочної залози. Частіше всього виникає у віці до 30 років та у віці від 40 до 50 років, під час гормональних порушень в організмі жінки. Проявляється новоутворення у вигляді ущільнення в області молочної залози, що не викликає хворобливих відчуттів. Багато фахівців вважають, що наявність фіброаденоми не збільшує ризик раку грудей. Однак така ймовірність є. У багатьох випадках ця доброякісна пухлина повільно розвивається і збільшується в розмірах, в рідкісних випадках таки може переродитися в злоякісне новоутворення. До речі, зазвичай фіброаденоми починають інтенсивно рости в період вагітності», – зазначив Олександр Гудзь.

За словами онкомамолога, виявити фіброаденому можна під час УЗД або мамографії, а також при пальпації молочної залози. Новоутворення маленьких розмірів безболісні і не викликають дискомфорту. Наявність больових відчуттів, зміна кольору епітелію, деформація молочної залози, виділення з сосків свідчать про розвиток листоподібної фіброаденоми або якогось іншого новоутворення. Лікується фіброаденома в основному хірургічним методом.

«Питання лікування фіброаденом досі дискусійне, оскільки диференційно-діагностичні ознаки на мамографії та УЗД недостовірні та потребують гістологічного підтвердження. Як правило, лікування фіброаденоми – хірургічне. Хоча в деяких випадках можливе лише спостереження без будь-якого втручання, зокрема, при невеликих розмірах (до 1 см) та повільному рості утворення. Показаннями до хірургічного видалення фіброаденоми є швидкий ріст утворення (збільшення у 2–2,5 рази за 3–4 місяці), великі розміри пухлини (більше 5 см), що спричинює косметичний дефект, підозра на рак молочної залози (за даними УЗД, мамографії, цитологічного дослідження, огляду спеціаліста), канцерофобія або бажання жінки. Оперативне лікування також рекомендують жінкам старше 40 років та пацієнткам, які планують вагітність, оскільки гормональні зміни під час гестації іноді зумовлюють інтенсивний ріст пухлини та збільшують ймовірність переродження у злоякісну пухлину», – розповідає Олександр Гудзь.

Лікар каже, що найчастіше онкохірурги Подільського регіонального центру онкології застосовують 2 типи операцій при фіброаденомі:

  • секторальна резекція (лампектомія) – видалення пухлини одночасно з сектором МЗ (від 1 до 2–3 см навколо пухлини). Таке оперативне втручання виконують при підозрі на рак.
  • нуклеація (вилущення) пухлини –передбачає видалення тільки пухлини

«Щоб не допустити розвитку новоутворення, важливо своєчасно проходити точну діагностику. Дійсно в деяких випадках можливе лише спостереження за фіброаденомами без будь-якого втручання. Але воно має відбуватися обов’язково під наглядом мамолога. Однак, у деяких випадках не обійтися без оперативного втручання. Також після оперативного втручання по видаленню фіброаденоми необхідно щорічно проходити УЗД або мамографію молочних залоз. Контроль проводиться з метою раннього виявлення можливих рецидивів хвороби чи виникнення нових утворень. В деяких випадках фіброаденоми можуть з’являтися знову в інших ділянках молочної залози», – наголосив Олександр Гудзь.

Пройти сучасну діагностику, а за необхідності дієве лікування можна у Подільському регіональному центрі онкології.  Тут наявне необхідне обладнання і працюють досвідчені лікарі, які володіють сучасними методиками лікування доброякісних і злоякісних пухлин молочних залоз. Записатися на прийом можна через офіційний сайт ПРЦО, або за телефоном:  (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).

Будьте здорові!!!