Потребу в додатковій підтримці мають не лише онкохворі, але й їх близькі

Новини 4 серпня, 2021

Захворіти на рак може будь хто і будь-коли. До появи у житті хвороби готовим точно не можна бути.  Що далі робити, як не падати духом, як зібрати усі сили на боротьбу із захворюванням, не знають ні хворі, ні їх рідні та близькі. Нерідко ті у кого нещодавно діагностували пухлину, чи ті хто лікується зазначають, що оточуючі не вміють пропонувати допомогу, а слова «ти тримайся, все буде добре» не підтримують, а навпаки дратують. Відтак радять не заглиблюватися у свою хворобу, а знайти заняття, які будуть розвивати у процесі лікування і зможуть допомогти пережити складний період життя.

Що може стати тією підтримкою, яка допоможе подолати кризову ситуацію і знайти сили розповіла психолог Подільського регіонального центру онкології Наталя Шатайло. За її словами, зокрема, це можуть бути:

  1. Вірування і моральні цінності
  2. Емоції
  3. Соціальні зв’язки
  4. Уява і творчість
  5. Раціональне мислення
  6. Фізична активність і фізіологія

За словами психологині, чим більше різних стратегій, які допомагають знайти сили, в запасі, тим легше  долати ті негаразди, які підкидає нам життя.

«Звичайно якщо ви виснажені, сил зовсім немає – спирайтеся на ті стратегії, які у вас вже є, які вас завжди виручали. Але коли є відчуття, що вам потрібно більше – віднайдіть щось інше, спробуйте те, до чого раніше не були схильні (але й від старих способів не відмовляйтеся: не замінюйте, а додавайте )», -наголошує Наталя Шатайло.

А тепер по порядку, аби кожен, хто потребує, міг зрозуміти, що підходить саме йому.Отож:

Вірування і моральні цінності

– Це не тільки про релігію (хоча і про неї теж). Якщо вам важливо бути частиною групи однодумців ( «своя зграя»), дотримуватися певних традицій і ритуалів, якщо ви активно відстоюєте певні погляди (наприклад, політичні), якщо у важкі часи вам допомагає звернення до духовних і моральних цінностей – це ваша стратегія. Сюди ж відноситься знаходження сенсу в тому, що відбувається: навіть в хворобі.

Емоції

– Для людей з цим способом, подолання важких ситуацій, ресурсом є вираження своїх почуттів і емоцій: розмова з близькими, можливість поділитися своїми переживаннями, поплакати, знайти привід і порадіти разом. Можна висловлювати переживання образно: наприклад, через малюнок або лист.

Соціальні зв’язки

– Якщо це ваш спосіб, ви черпаєте сили з взаємодії з іншими людьми: допомагаючи тим, кому важче, або ж, навпаки, звертаючись за допомогою для себе. Вам важливо перебувати в групі людей, наприклад, бути частиною організації, виконуючи своє завдання, або ж беручи на себе роль лідера.

Уява і творчість

– Креативність, імпровізація, створення нового, творчість – ось елементи цієї стратегії. Зовсім необов’язково робити щось масштабне: багато людей знаходять сили в невеликих «проектах»: власноруч пов’язаної шапці або творі казки для дитини.

Раціональне мислення

– Стратегія, точна оцінка ситуації, реалістичний погляд на речі – все це підтримує людей з таким способом подолання труднощів. Конкретними кроками можуть бути: вивчення інформації, складання списків і планів.

Фізична активність і фізіологія

– У цю групу можна віднести, як активні види спорту і дозвілля (пройтися, покататися на велосипеді, позайматися в спортзалі, потанцювати), так і турботу про власне тіло (масаж, косметолог).

«Вам потрібні ресурси, їх краще брати в знайомому і надійному місці. А після – озирніться по сторонах: де ще можна взяти? Тут вам можуть допомогти вище перелічені категорії. Кажуть, потенційно кожній людині підходять всі способи, просто якісь розвинені краще, якісь гірше, але розвинути можна все. Проте, я б запропонувала вам починати з тих, що хоч якось вам підходять вже зараз. Однак потрібно пам’ятати, що  у кожного свій спосіб справлятися зі стресом. Відтак, одні можуть черпати натхнення і сили в готуванні, а  інші  – в студіюванні всієї можливої літератури. І це буде працювати. Тому,  коли хтось хоче поділитися своїм способом переживання кризового періоду, потрібно пропонувати, але не нав’язувати. Крім того, чужий спосіб не зобов’язаний вам підходити – шукайте свій власний», – зауважила Наталя Шатайло.

До речі, за словами психолога придивитися до усіх способів, де можна знайти ресурс для себе варто і пацієнтам, і їх близьким. Адже хвороба ніколи не зачіпає одного лише хворого, вона стосується всієї родини. А значить, всі учасники процесу в рівній мірі мають потребу в додатковій підтримці.

«Часом поодинці шукати ресурси важкувато – не соромтеся звертатися до нас, психологів,  за допомогою», – зазначила Наталя Шатайло.

Якщо необхідна якісна психологічна чи онкологічна допомога, що відповідає світовим стандартам, її завжди готові надати і вам допомогти  лікарі Подільського регіонального центру онкології.

Кол-центр, через який ви зможете записатися на прийом до лікаря працює з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 16:00 год.

Номери телефонів  – стаціонарні:(0432) 56-08-25, (0432)46-16-27, (0432)65-52-71, мобільні: 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).