Біль у животі може бути симптомом раку яєчок у чоловіків

Новини 15 листопада, 2021

Більше двох десятків років в листопаді проходить соціальна кампанія Movember і впродовж всього місяця урологи, онкологи, громадськість активно говорить про чоловіче здоров’я, з акцентом на рак простати. Проте, наче поза увагою залишається рак яєчка. Злоякісне новоутворення, яке на ранніх стадіях майже ніяк не проявляє себе, відтак часто діагностується у занедбаних стадіях. Хоч діагноз «рак яєчка» звучить як вердикт, є й добра новина — його майже завжди можна вилікувати, якщо виявити пухлину на ранній стадії. Однак навіть якщо цього зробити не вдалося, у будь-якому випадку ця недуга добре піддається лікуванню, – каже лікар-уролог Подільського регіонального центру онкології Віктор Камлук.

«Рак яєчка – це порівняно не часте захворювання серед усіх пухлин сечостатевої системи, і займає не більше 5% усіх онкологічних захворювань чоловіків. Так, у минулому році на Вінниччині цей діагноз почули 30 чоловіків, і кожен другий дізнався про хворобу, коли новоутворення було в занедбаному стані. Згідно статистики, пухлина яєчка найбільш часто зустрічається в чоловіків у віці від 15 до 35-ти років, однак уражає і старших чоловіків. Як і більшість онкологічних захворювань, рак яєчка також класифікується за стадіями. На стадії 1 пухлина локалізується тільки в яєчку, тоді як на 2-й стадії рак вже поширився в лімфатичні вузли. На 3-й стадії пухлина метастазувала в лімфовузли черевної порожнини, області шиї, легенях, головному мозку, печінці або кістках», – розповів Віктор Камлук.

За словами лікаря деякі чоловіки не відчувають виражених симптомів на початкових стадіях раку яєчка, однак є декілька «дзвіночків», на які слід звернути увагу. Одним з перших проявів захворювання є невелика гулька на яєчку або збільшення самого яєчка.

«Головний симптом, який є причиною звернення до фахівця, — це щільне, не болюче утворення в одному з яєчок. Біль приєднується не відразу, саме тому при виявленні набряклості багато чоловіків не йдуть до лікаря. Та це велика помилка. Інші симптоми, які також характерні для цього захворювання, пов’язані з болісними тягнучими відчуттями в калитці/яєчках; відчуттям тяжкості в мошонці; ущільненням тканини яєчка, змінами зовнішнього вигляду мошонки; різним розміром яєчок, біль у животі»,  – зазначає уролог.

Одним із факторів ризику раку яєчка, каже Віктор Камлук – є генетична схильність до розвитку захворювання, тобто спадковість.

Ризик розвитку захворювання зростає в наступних випадках:

  • Одне або обидва яєчка не опустилися в калитку. Навіть якщо в дитинстві вже була проведена операція з приводу крипторхізму ( не опущення яєчка) і яєчка були поміщені в мошонку, ризик розвитку раку зберігається.
  • Спадковий фактор (дід, батько або брат хворіли на рак яєчка).
  • Безпліддя.
  • Недорозвинені одне або обидва яєчка (маленьких розмірів, занадто м’якої або занадто щільної консистенції), або є включення рубцевої тканини вродженого характеру.
  • Вже було видалено з одного боку яєчко з приводу раку.
  • Синдром Кляйнфельтера.
  • Травми яєчка.

«Сучасні методи лікування онкологічних захворювань, що застосовуються в боротьбі з раком яєчка, дозволяють вилікувати пухлину без ускладнень і значно знизити смертність від захворювання, при умові звернення пацієнта на ранніх стадіях захворювання. На сьогодні у Подільському регіональному центрі онкології рак яєчка лікується за світовими протоколами. Лікування складається з декількох етапів: усунення вогнища новоутворення, профілактичної і терапевтичної резекції лімфовузлів, а також хіміотерапії та променевої терапії», – наголосив Віктор Камлук.

До речі, специфічної профілактики раку яєчок не існує, проте можна виявити хворобу на ранній стадії коли лікування ефективніше. Для цього потрібно обов’язково щомісяця проводити самообстеження. Мова йде про пальпацію( прощупування) обох яєчок, під час чого можна виявити нехарактерні вузли, ущільнення, збільшення у розмірах яєчка у порівняні із протилежним, потовщення чи набряк, відсутність яєчка у калитці(мошонці). При наявності хоч одного симптому потрібно звернутися до лікаря. І загалом необхідно вчасно звертатись до уролога, не відкрадаючи консультації фахівців на потім, у випадку будь-яких проблем з боку сечостатевої системи. А лікар уже  призначить додаткову діагностику, яку необхідно у вашому випадку.

Пройти якісну діагностику та ефективне лікування можна у Подільському регіональному центрі онкології. Записатися на прийом можна через кол-центр ПРЦО: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).

Будьте здорові!