Рак яєчників – це «тихий вбивця», адже спочатку нічим себе не виказує

Новини 8 жовтня, 2021

Регулярний гінекологічний огляд – це незамінна процедура для жінок. І йти на обстеження потрібно не тоді, коли вже нестерпно болить, а коли немає наявних симптомів, для профілактики, хоча б раз на рік. У сучасному світі напевно про ці поради лікарів, неважливо вживу під час спілкування, із ЗМІ чи Інтернету, але чула мабуть кожна дівчина/жінка. Та прислухаються до цих настанов на жаль далеко не всі. Більше того, відтерміновують свій похід до гінеколога і чекають «поки минеться» навіть тоді коли помічають якісь незвичні симптоми. Така поведінка «на руку» онкологічним захворюванням, особливо тим, які на перших стадіях протікають безсимптомно. До таких «тихих вбивць» відносять і рак яєчників. Як пояснює завідуючий онкогінекологічним відділенням Подільського регіонального центру онкології Руслан Прищак, це гормонально-активний вид злоякісних новоутворень, який діагностується на доволі пізніх етапах, наприклад 60% вінничанок в останні роки дізнаються про хворобу на ІІІ-ІV стадіях. Тому і смертність занадто велика, 24% хворих помирає в 1-й рік після встановлення діагнозу. Це при тому, що виживаність при першій стадії становить 95%.
«Рак яєчників – це один із найпідступніших гінекологічних раків. Через те, що симптоми проявляються не відразу, жінка може не здогадуватися, що у неї всередині розвивається злоякісне новоутворення. Тобто, клініки, яка б була притаманна саме для цього захворювання – немає. У багатьох пацієнток ця пухлина «проявляє себе» вже при поширеному процесі. Найбільш часто зустрічаються такі симптоми, як: загальна слабкість, нездужання, інтоксикація, зниження апетиту, швидке насичення їжею, зниження ваги без причини. Також можуть спостерігатися: біль внизу живота і попереку, больові або дискомфортні відчуття в області тазу, здуття живота, нудота, часті позиви до сечовипускання. Виникає рак яєчників на тлі передракових або доброякісних новоутворень. Тому, аби не дати хворобі розвиватися, необхідно регулярно звертатися до гінеколога. Раз на рік буде достатньо», – зазначає Руслан Прищак.
Однак реальність інша, статистика це підтверджує, адже протягом 2019-2020 років на Вінниччині лише у 5% хворих рак яєчників було виявлено при профілактичних оглядах. Більшість жінок вирішують мовчати про свої інтимні проблеми, сподіваючись, що болі притупляться, а потреба звертатися до гінеколога – зникне.
«До основних видів діагностики раку яєчників належать трансвагинальне УЗД при якому можна побачити пухлину, а також під час процедури буде помітно і оцінена поширеність злоякісного новоутворення. Окрім того, часто застосовують комп’ютерну томографію органів грудної та черевної порожнин і таза, МРТ малого таза. Також для підтвердження/спростування діагнозу, використовують лапароскопічний метод з можливістю взяття біопсії для морфологічного дослідження матеріалу і цитологічного дослідження перитонеальної рідині. Цей метод діагностики доступний і у нашому Подільському регіональному центрі онкології. Однак, повторюся, тут важливу роль відіграють щорічні огляди у кваліфікованих гінекологів. Адже саме лікар після отримання всіх результатів, огляду і додаткових методів дослідження, може запідозрити, на початковій стадії хворобу і призначити вчасне і дієве лікування», – наголосив Руслан Прищак.
Онконінеколог зазначає, що лікування раку яєчників в усіх випадках комплексне. Тактику лікування хворих оберають враховуючи багато факторів: стадію процесу, обтяжливі чинники, вік пацієнтки, імунний статус, структуру самої пухлини. Зазвичай лікування злоякісних пухлин яєчників часто включає у себе хірургічне лікування та хіміотерапію, яка буває як доопераційною (з метою зменшення проявів хвороби), так і післяопераційною.
Пройти діагностику на сучасному обладнанні, а також отримати консультацію онкогінеколога та при необхідності розпочати якісне лікування можна у Подільському регіональному центрі онкології, що у Вінниці.
Щоб записатися на прийом до лікарів зателефонуйте в кол-центр закладу: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).