Право людини жити без болю має бути реалізованим

Новини 9 жовтня, 2021

Друга субота жовтня у «медичному» календарі позначена, як Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Це день має вкотре привернути увагу суспільства, держави до проблем людей, які хворіють на невиліковні захворювання (зокрема, онкологічні), підвищити обізнаність про медичні, соціальні, психологічні потреби паліативних хворих і їхніх сімей.

Сьогодні напрямок «паліативної допомоги» в Україні лише «стає на ноги», якщо не сказати зароджується. Це при тому, що офіційно існує в українському законодавстві з 2011 року.

В онкологічній галузі питання паліативної допомоги надто гостре. Адже більшість людей, чий життєвий прогноз доволі обмежений – це онкологічні хворі і часто з різних причин їх право жити без болю порушується. А з кожним роком онкохворих, які потребують саме паліативної допомоги, на жаль збільшується, каже директор Подільського регіонального центру онкології, д. мед. наук Володимир Шамрай.

«Наразі в обласному канцер-реєстрі перебуває на обліку понад 45,5 тисяч онкологічних хворих. Щорічно в області реєструється 5-6 тисяч нових випадків захворювання на рак і понад 1000 онкологічних хворих переходять в 4 клінічну групу, тобто вони потребують хоспісної і паліативної допомоги. При цьому, спостерігається негативна тенденція до щорічного збільшення пацієнтів, в яких пухлини діагностують на пізніх стадіях. Вдумайтеся, за чотири останніх роки кількість хворих із запущеними випадками злоякісних новоутворень зовнішніх локалізацій збільшилася майже в чотири рази. Мова йде про пухлини, які не складні в діагностиці. Ситуацію із пізньою діагностикою погіршив ще COVID-19. Сьогодні, багато родин сам-на сам покинуті із паліативним хворим, і часто не знають, як про нього піклуватися. Не можуть впоратися, бо вдома нема належного обладнання, наприклад, кисневої підтримки чи іншого устаткування).З 1 квітня 2020 року паліативна допомога увійшла до Програми медичних гарантій. І тепер стаціонарно на базі Подільського регіонального центру онкології пацієнти можуть отримати  необхідну медичну послугу, відтак підтримку й полегшення больового синдрому. Адже наш онкоцентр підписав відповідний договір з НСЗУ», – розповів Володимир Шамрай.

Щоб отримати пацієнту паліативну допомогу безоплатно, потрібне електронне направлення. Його видає лікар, з яким пацієнт уклав декларацію чи лікуючий лікар.

Безоплатні послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах: 

  • Лікування больового синдрому, цілодобовий нагляд.
  • Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, копрограма, бактеріологічні та інші дослідження.
  • Інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД, рентгенологія та інші за потреби.
  • Знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
  • Киснева терапія та респіраторна підтримка.
  • Харчування, зокрема лікувальне.
  • Фізична терапія, медична реабілітація, психологічна та психічна адаптація.

Якщо Вам потрібна консультація онкологів чи надання паліативної допомоги у стаціонарі телефонуйте в кол-центр ПРЦО: ☎ (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).