У 80% пацієнтів з раком підшлункової залози при діагностиці пухлина вже є неоперабельною

Новини 18 листопада, 2021

Третій четвер листопада – Всесвітній день боротьби з раком підшлункової залози. Тож цьогоріч – це 18 листопада. Його мета – підвищити обізнаність про симптоми та ризики захворювання, а також про нагальну потребу в ранньому виявленні. Адже ключова проблема – складність діагностики. Через що, більшість хворих дізнається про свою хворобу, коли злоякісне новоутворення вже у занедбаному стані та з віддаленими(поширеними) метастазами. Згідно статистики у 80-85% пацієнтів з вперше діагностованим раком підшлункової залози, пухлина вже є неоперабельною. А видалення пухлини на сьогодні, поки що являється основним і єдиним методом боротьби з цим руйнівним раком. Відтак, рак підшлункової залози називають «тихим вбивцею», і пов’язано це з тим, що процент виживаності, якщо взяти загальну кількість онкологічних хворих дуже маленький і становить 5-7%.

За словами онкохірурга Подільського регіонального центру онкології Юрія Демиденка рак підшлункової залози відрізняється високою агресивністю у порівняні з іншими пухлинами органів системи травлення. При цьому діагностують його рідше, через важкодоступність органу і нечіткі, не специфічні симптоми, які можна сплутати з іншими хворобами, пов’язати з іншими менш серйозними та більш поширеними станами. Вони можуть приходити і зникати спочатку, тож у хворого і сімейних лікарів не має онконастороженості.

«Є два основних симптоми, які зустрічаються у 90% пацієнтів: Біль у животі, що віддає в спину та пожовтіння шкіри та білків очей (жовтяниця). Також про рак підшлункової залози може свідчити втрата ваги при звичному харчуванні, втрата апетиту, світлі стільці, згустки крові, сеча темного кольору, свербіж шкіри, втома, нудота і блювання, здуття живота, новий діагноз діабету або існуючий діабет, який стає все важче контролювати. Ці симптоми не можна ігнорувати і потрібно негайно йти на обстеження в спеціалізовані лікарні до онкологів. Адже в онкології особливо важлива оперативність встановленого вірного діагнозу і початок правильного лікування», – зазначив Юрій Демиденко.

Онкохірург зазначає, що пухлину підшлункової залози можна побачити лише під час дослідження, такого як комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ) або ендоскопічне ультразвукове дослідження. У разі потреби для підтвердження або уточнення діагнозу проводять пункційну біопсію під контролем комп’ютерної томографії або УЗД чи виконують діагностичну лапароскопію.

«Рак підшлункової залози зазвичай лікують за допомогою комбінації хірургічного втручання, променевої та хіміотерапії. Тип лікування залежить від стадії злоякісного новоутворення (пухлина обмежена лише самою підшлунковою залозою чи вже вона поширилася за її межі) та від того, наскільки близько вона знаходиться від кровоносних судин. У Подільському регіональному центрі онкології варіанти лікування оберає і пропонує пацієнту міждисциплінарна команда лікарів, відповідно до віку, загального стану здоров’я та особистих уподобань хворого. Хіміотерапія може застосовуватися окремо або в поєднанні з опроміненням. Як і променева терапія, хіміотерапія може полегшити симптоми та збільшити виживання пацієнтів із пухлинами, які поширилися (метастазували).Хірургія дає найкращі шанси контролювати рак підшлункової залози протягом тривалого часу»,  – зазначив Юрій Демиденко.

Сьогодні онкохірурги Подільського регіонального центру онкології при хірургічному лікуванні раку підшлункової залози успішно виконують як відкритті операції, так і лапароскопічні. Зокрема, мініінвазивні оперативні втручання роблять коли виявлена пухлина хвоста підшлункової залози і потрібно виконувати об’ємні дистальні резекції залози.

Наразі немає надійного способу запобігти раку підшлункової залози,  до того ж точні причини раку підшлункової залози досі недостатньо вивчені. Близько 10% випадків раку підшлункової залози вважаються сімейними або спадковими. Більшість раку підшлункової залози виникає випадково або викликано такими факторами, як куріння, ожиріння та вік. Більше ризиків захворіти на рак підшлункової у людей старше 60 років. А ще у чоловіків цю пухлину діагностують частіше ніж у жінок.

Якщо ви потребуєте лікування раку підшлункової залози, або у вас є занепокоєння щодо цього діагнозу запишіться на прийом і проконсультуйтеся з лікарями Подільського регіонального центру онкології, що у Вінниці.

Номери телефонів кол-центру ПРЦО: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).

Будьте здорові!