Не лише засмагу, але і рак шкіри можна отримати після відпочинку на морі

Новини 1 листопада, 2021

До закінчення наближається «оксамитовий сезон» 2021 року. Тож любителі морського відпочинку намагаються встигнути покупатися та позасмагати перед холодами. І тут хочеться нагадати, що  сонце може стати провокуючим фактором розвитку раку шкіри, в тому числі і меланоми (одного з найпідступніших і агресивних онкологічних захворювань шкіри).Ультрафіолетове випромінювання  завдало шкоди не одній людині.

«Надмірний вплив сонячних променів призводить до більш інтенсивного вироблення меланіну і збільшення кількості меланоцитів, що є патологічною реакцією, тому сонце і засмага в солярії можуть не тільки збільшити число родимок, але й підвищити ризик їх переродження в злоякісну пухлину. А тому, аби під час відпочинку(засмазі) сонце не зіграло злий жарт з вами  рекомендується зменшити перебування на сонці в період з 10 до 16 години, коли активність сонячного опромінення є найвищою. Ультрафіолет забезпечує синтез вітаміну D. А ось при передозуванні всі його корисні властивості зводяться до нуля і несуть небезпеку для здоров’я», – каже ЛОР-онколог вищої категорії ПРЦО, к.мед.н. Ігор Феджага.

За словами лікаря, досі офіційно профілактичних заходів щодо раку шкіри, як таких, не існує. Регулярний огляд у дерматолога, онколога, уникнення відкритого сонця, а також відстеження спадкових проблем (коли найближчі родичі страждають від онкозахворювань) допоможуть виявити рак шкіри на ранній стадії, коли прогноз на одужання максимально оптимістичний.

« Людей, у яких немає хоча б однієї родимої плями на шкірі мабуть не існує. Одні з ними вже народилися, а в інших вони появилися протягом життя. У більшості випадків їх наявність не є проблемою. Варто зрозуміти, що здорова родимка не перетворюється в ракову пухлину без постійного травмування – сонцем, механічним впливом (гоління, носіння незручною одягу), будь-якими хімічними ушкодженнями. При наявності цих факторів ризик її переродження в злоякісне утворення зростає. Тож, якщо після відпустки, нехай навіть місяць потому, чи літа помітили у себе новоутворення, помічаєте що воно змінюється негайно потрібно йти до лікаря. Адже своєчасна діагностика і лікування можуть врятувати життя і зберегти здоров’я. А от якщо, наприклад меланому виявити пізно, летального кінця не уникнути практично в 90% випадків», – наголошує Ігор Феджага.

Більше того , лікар зазначає, що проходити обстеження раз на рік з профілактичною метою потрібно всім, навіть навіть якщо ви думаєте, що з вашими родимками все добре і що ні одна із них не змінює ні форму, ні розмір чи структуру.

«Деякі зміни пацієнт побачити не може самостійно, тому професійний огляд у онколога необхідно проходити регулярно (щороку). На огляді лікар використовує спеціальний прилад – дерматоскоп, завдяки якому можна розглянути на шкірі навіть пухлини розміром в 1 мм, яка вже може бути меланомою або раком шкіри. Крім того, пацієнт може звернутися з приводу одного утворення, родимої плямки, а лікар під час огляду виявить інше – наприклад, на спині або в іншому місці, недоступному для самостійного огляду, бо фаховий спеціаліст оглядає не найбільш підозрілу родимку, а всі новоутворення на шкірі. », – каже Ігор Феджага.

Якщо Вас турбують зміни родимок чи поява нових – обов’язково йдіть до онколога. За  кваліфікованою допомогою  та сучасною діагностикою звертайтеся у Подільський регіональний центр онкології.  Для зручності запишіться на прийом  за телефоном:
(0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone).